Scopuri, dorinţe şi fluturi.
![](http://3.bp.blogspot.com/_eEmYyCFh1fI/TKmhTV5KjhI/AAAAAAAAAb4/5A2JE5qlLiw/s200/citynight.jpg)
Te trezeşti. În vis îngînai o melodie. Te urmăreşte apoi toată ziua acest cîntec banal, de fapt nici nu cîntec, un simplu motiv, adunăură de sunete ce aduc aminte evaziv de ceva cunoscut. Te-ai trezit şi începi să-ţi umpli cu sens ziua. E ruşinos să fii o pasivitate în lumea moţiunii. Aşa suntem învăţaţi- să primim plăcere din mişcare. Da, din mişcare, nu din alergat cum crezi tu. Alergînd nu vei observa niciodată pe cel care-ţi trece alături( dar nu de el fie vorba). Astăzi ne-am rupt de pe loc pentru a lăsa în urmă dorinţele şi visele noastre. Cine a spus că trebuie să faci compromisuri în relaţia ta cu viaţa? Trebuie să fii tutorile vieţii tale, să o porţi în palme ca pe un fluture căruia abia de i se întăresc aripile. Să-ţi iubeşti viaţa. Viaţa fără vis? Fluture fără culori? Mişcare fără sens.
Ce ar fi să te mişti în ritmul propriei melodie. Acelei melodii pe care o îngîni chiar şi în vis, care îţi este atît de cunoscută. Atomul îşi are ritmul mişcării impregnat în însuşi esenţa sa. De ce ar fi trebuit ca omul, ce aparţine aceluiaşi univers, să se supună altor legi. Legi inventate de el însuşi. Trăieşte mişcîndu-te şi te vei mişca.
Sursa
2010-10-04 12:42:28