Probleme de memorie, d-le Voronin?
Vine o vârstă când unii nu înțeleg că trebuie să se retragă. Mai ales din politichie. Păcat însă că nu are cine să le spună, sau nu vor să asculte dacă și li se sugerează. Zic, e bine să se retragă la timp pentru că, nu de alta, dar devin ridcoli. Mai ales când au poblemele legate de memorie…
În cazul de față este vorba de fostul prezident. Vedeți mai jos cum a uitat tovarășul sloganul partidului comuniștilor pentru alegerile din toamnă. Măi, măi, măi, dar chiar așa? Ditamai pobeda (trad. rusă – victorie)să o uiți, tovarășule? Da nu erai matale până acum cu pobeda în sus, pobeda în jos? Și acum, na! Brusc o uiți?! Eeee, dar oare ce să mai credem noi altceva decât că în tărtăcuța matale comunistă s-au produs schimbări grave… Deh, o fi de la prea multă vacanță. Un an de zile nu e de glumă. Depresia e boala secolului… Te scoate din joc, nu alta…
Și, ca să nu spuneți că sunt răutăcioasă, să admitem că nu a uitat deadea (trad. rusă-nenea) Voronin sloganul! Apare însă o altă problemă. ”Da cum să-l traduc eu?” – a răspuns batiușca întrebat de jurnaliști cum sună deviza comunistă din acest an. Și uite aici batea a dat-o în bâlbe. Întrebarea este: ”Da de ce să îl traduci, nenicule și din ce limbă?” Nu cumva din ”limba de stat cu grafie latină” din Constituție? Sau mai degrabă din rusa pe care vă zbateți atât de mult să o ridicați la rang de limbă de stat?
Văzând această secvență mă gândesc: dar dacă era, totuși, rusa a doua limbă de stat, s-ar ma fi chinuit Voronin să traducă, sloganul? Mai bine zis să aștepte să i se sufle pe la spate. Mă îndoiesc…
Vedeți și voi faza pe la începutul reportajului de mai jos. No comment! Un video bun pentru ”Ora de ras” cu Cheianu și Durbală.
Sursa
2010-10-04 03:19:57