Sediul Consulatului României din Bălți, sfințit de IPS Petru, Mitropolitul Basarabiei
Evenimentul prezinta si alte conotatii pentru Inaltpreasfintitul Parinte Petru, Mitropolitul Basarabiei.
Inaltpreasfintia Sa a fost hirotonit arhiereu, pe 1 septembrie 1990, pentru Eparhia de Balti si a avut resedinta episcopala chiar in orasul cu acelasi nume, din nordul Basarabiei. Pana la izgonirea sa de catre cazacii transnistreni, in toamna anului 1992, Episcopul Petru a reorganizat viata bisericeasca din regiune.
Preasfintia Sa a redeschis, aici, mai multe biserici parohiale si manastiri inchise de autoritatile comuniste in perioada sovietica si i-a aparat pe romanii basarabeni in urma izbucnirii conflictul de la Nistru, fapt care i-a atras antipatii din partea clerului filorus din Basarabia.Si secţia consulară la Ungheni a Ambasadei României va fi deschisă până la sfârşitul acestui an. Ambasadorul Marius Lazurcă a declarat că deja a fost identificată clădirea care va servi drept sediu al oficiului consular.
Sursa
2010-09-30 18:50:46