Cui răspunde Dumnezeu – meritele Lui
Pe lângă realitatea că Dumnezeu răspunde copiilor ascultători (celor care fac voia Lui), Dumnezeu răspunde celor care se roagă și cred în Numele Lui.
A te ruga în Numele Lui nu e formulă magică care garantează răspunsul la rugăciune. A te ruga în Numele Lui este simbolul realității că noi credem în El.
Dracii cred în Hristos și într-o anumită situație Hristos a ascultat o rugăciune a demonilor. Hristos răspunde și necredincioșilor dar promisiunea rugăciunilor ascultate este făcută doar credincioșilor.
A crede în Hristos este diferit de a crede despre Hristos chiar și în cazul credincioșilor. Cine nu crede în Hristos nu are dreptul de a soma promisiunile lui Dumnezeu.
Unii oameni îl acuză pe Dumnezeu că nu răspunde la rugăciuni niciodată dar de fapt Dumnezeu nu a promis niciodată că va răspunde rugăciunilor lor.
Acum, a te ruga în Numele lui Isus (a crede în El) și a asculta de El nu sunt 2 condiții ci una singură. Nu poți crede în El fără să asculți de poruncile Lui. Credința adevărată lucrează prin dragoste. Nu-L poți iubi fără să-L asculți.
Hristos a câștigat pentru cei ce cred în El toate promisiunile lui Dumnezeu și când ne rugăm în Numele Lui declarăm că noi nu le merităm ci le cerem în contul Altcuiva.
Dacă nu ai îndrăzneală și curaj în rugăciune, dacă nu poți cere lucruri mari, dacă diavolul reușește să te convingă că nu vei fi ascultat pentru că ești un creștin slab, te rogi, de fapt, în numele tău (merite proprii).
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=trezirespirituala.wordpress.com&blog=3563656&post=9423&subd=trezirespirituala&ref=&feed=1)
Sursa
2010-09-29 14:43:44