Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului “Umilenie” a fost adusă la Chişinău
În seara zilei de 28 octombrie la biserica „Acoperămîntul Maicii Domnului” din sectorul Buiucani a fost întîmpinată Icoana făcătore de minuni a Maicii Domnului „Umilenie”, adusă din Rusia, regiunea Breansk.
După ce au întîmpinat icoana, slujitorii bisericii, înconjuraţi de cîteva sute de credincioşi, au săvîrşit un Tedeum de mulţumire către bunul Dumnezeu, după care a urmat înconjorul Bisericii şi săvîrşirea privegherii de seară. Astfel, credincioşii au avut ocazia să se închine şi să se roage Maicii Domnului care a făcut nenumărate minuni prin această icoană.
Aducem la cunoştinţa tuturor credincioşilor că Icoana făcătore de minuni a Maicii Domnului „Umilenie” se va afla la biserica „Acoperămîntul Maicii Domnului” din sectorul Buiucani pînă pe data de 15 octombrie.
Sursa
2010-09-30 10:03:10