Tabara de Vară pentru persoane în etate
Reţeaua organizaţiilor pentru persoane în etate ACASA, a imlimentat proiectul destinat organizării odihnei beneficiarilor din diferite centre din Republică, membre ale reţelei. Astfel că 5 beneficiari ai AE „NEOUMANIST” au beneficiat în luna septembrie de 7 zile de odihnă pe malul rîului Nistru, la tabăra de odihnă „Camping”.
Beneficiarii s-au bucurat de natura înconjurătoare, de atmosfera plăcută, de mîncarea gustos preparată şi de compania altor 50 de beneficiari din alte centre din Republică. Împreună au cules flori de pădure, au creat compoziţii florale, au cîntat şi au dansat . Muzica populară a izvorît din sufletele beneficiarilor.
S-au înfiripat noi prietenii, iar în final vîrstnicii au făcut schimb de adrese şi de mesaje pline de cuvinte frumoase.
Beneficiarii au revenit cu noi forţe fizice şi cu impresii plăcute ce au generat o mulţime de emoţii pozitive.
Autor articol: Tcaci Vladislava, Asisitent social, Asociaţia pentru Educaţie “Neoumanist”, tel. (0237) 28003,
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=neoumanist.wordpress.com&blog=6823251&post=1183&subd=neoumanist&ref=&feed=1)
Sursa
2010-09-28 16:07:45