nimeni nu-si uita cuibul in care a crescut
Multi dintre noi isi au originea de la tara. Un sat frumos cu oameni gospodari. Curti mari pline cu pasari si animale, pomi fructiferi si vita de vie.Viata la sat este frumoasa, placuta si mereu in miscare. Intodeauna esti preocupat sa faci ceva, de altfel nu ai.
Nimeni nu ar nega ca la tara este cel mai proaspat aer, iar ochiul iti este furat de bogatiile naturii, aratatoare pe parcursul intregului an.
Daca ceva timp in urma erau mai multe dezavantaje referitor la traiul de la tara, acum sunt mai putine. Se construiesc multe case noi cu un aspect modern, cu o arhitehtura atragatoare.Mai multe drumuri pavate,mai multe linii de delefon, mai multe magazine. Unicul dezavantaj este lipsa de a avea o slujba, si unica sursa de castig ramane cea de-a lucra la camp.Necatand la aceasta, oamenii ramin a fi optimisti ca cu timpul vor depasi acest deficit.
Si cum toamna este boagata in nunti si cumatrii, asa este bogata si in hramuri. Hramul este o petrecere a localitatii cinstind o sarbatoare religioasa. Astazi, Ziua Crucii , este o mare sarbatoare religioasa, si totodata vesteste sfirsitul timpului de vara si inceputul celui de toamna.Astazi este hram in satul meu de bastina. A fost o zi frumoasa si un timp cald – numai bun de petrecut. Este o zi cand multi revin la casa parinteasca,la locul natal, pentru a se intilni cu cei dragi, cu parintii, rudele, colegii, prietenii . Se aduna multi impartasind impresiile , gandurile, succesele si nereusitele. Se bea un pahar cu vin, se mananca bucate alese si se merge la hora in sat. Se canta muzica vie si lumea se petrece pina dimineata…
Filed under: autenticitatea vietii
Sursa
2010-09-27 21:41:15