Marele deodorant
Dupa ce am privit clipul de mai jos m-am intrebat cind oare pentru prima data am utilizat un deodorant. Probabil o fi fost pe la inceputul anilor 90. Nu-mi mai aduc oricum aminte. Insa nu numai eu am facut-o. La fel ca si mine miloane de oameni din spatiul ex-sovietic au inceput sa utilizeze deodorante cam in aceeasi perioada. In clipul pe care l-am mentionat Tatyana Mamut, antropolog in cadrul companiei IDEO, ne vorbeste cum are loc procesul de schimbare a obisnuintelor noastre, la scara mare. Drept exemplu Tatyana vorbeste despre felul cum au aparut deodorandele in spatiul ex-sovietic si cum acest produs din categoria “inamic al poporului” a ajuns sa fie un element de nelipsit pentru o buna parte a populatiei.
Deodorantul este un produs relativ nou. Primul deodorant a aparut in SUA in ianuarie 1941. Apoi utilizarea acestuia sa raspindit in marea lume capitalista. Pina la aparitia deodorantului oamenii se descurcau cum puteau. De regula sapunul era cel care ne facea sa “mirosim” mai bine. Zeci de mii de ani oamenii din toate epocile au cautat acel produs miraculos care sa-i scape de mirosul neplacut. Este o istorie cu totul deosebita si interesanta in felul sau.
Desi acum avem si deodorant si sapun mai avem prilejul de a ne „delecta” cu tot felul de nuante olfactive mai cu seama in lunile de vara. In celelalte anotimpuri mirosul specific organizmului uman, cu toate variatiile sale naturale, se „camufleaza” intr-o oarecare masura sub un strat gros de haine.
Dincolo de gluma, povestea deodorantului este una deloc neglijabila. Din ea putem invata ca lucrurile care mai ieri ne erau total necunoscute, straine si uneori de negindit, azi pot deveni realitatea cea mai scumpa sufletelelor noastre.
Ca sa duc gindul spre un alt capat, pot spune asa cum o fac si batrinii nostri, ca deja si deodorantele de azi nu mai sunt ca cele de altadata. Asa ca …se cere a fi inventat ceva nou, mai calitativ, mai ultra, mai neo, mai HQ. Dar deocamdata vizionati clipul despre care am tot scris mai sus.
Filed under: Insider
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=myionsclifos.wordpress.com&blog=3107683&post=2838&subd=myionsclifos&ref=&feed=1)
Sursa
2010-09-27 15:34:46