“Ş-an sî m-a duc ş-an sî fac război c-un leu… în Moldova, blea!… Şi-i cu moldoveni’ iştea?! Şi-i cu voi?!… Uăi, ruşâni!…” (video)
„Am un leu şî di şiudî an sî-l beu!…”, „Am un leu… ş-an sî m-a duc ş-an sî m-a frec c-un leu”, „Am un leu ş-an sî m-a duc ş-an sî m-a spânzur…”, „Uăi, şi-i cu moldoveni iştea?!”, „Înainti iarau bani ruş’ , da’ amuia leu… niş’ leu’ nu ni scoati!”, „Şi-i cu moldoveni’ iştea?! Şi-i cu voi?!”, „Am un leu şî di şiudî an sî-l beu”, „Am un leu ş-an sî m-a duc ş-an sî fac război c-un leu!”, „Uăi, ruşâni! An sî fac război cu un leu… în Moldova!”…
Sunt doar câteva fraze pe care un bărbat din Bălţi le strigă în public, aproape zilnic, din balconul său. Se pare că vecinii nu-l iau în serios, dar nici nu se arată prea deranjaţi de strigătele, condimentate adesea cu înjurături, ale bărbatului. Cred că doar trecătorii care încă nu au mai auzit vocea disperată a bărbatului mai aud ce spune acesta, după care îşi caută de treabă, crezându-l pe nevoiaşul din balcon drept un sărac cu duhul.
Versiunea “necioplită”
Se vede că greutăţile vieţii pare să-l fi obosit pe bărbatul de sus. Zilnic, din balconul său, acesta îşi strigă amarul, să-l audă toţi. Printre avalanşa de cuvinte şi fraze ale acestuia se strecoară foarte mult adevăr. Ascultaţi-l!
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=baltimd.wordpress.com&blog=11039028&post=586&subd=baltimd&ref=&feed=1)
Sursa
2010-09-26 23:40:56