Nevoi de rugăcine pentru postul din 29 septembrie 2010
29 septembrie 2010Miercuri, 29 septembrie, va fi a tria zi de post negru până la alegerile parlamentare care urmează să fie în toamna anului aceasta. Să postim miercurea care vine şi să ne rugăm pentru următoarele lucruri:
- Să le mişte Dumnezeu sufletele politicienilor ca să caute sfat şi înţelepciune în Sfintele Scripturi şi să procedeze ca şi creştini adevăraţi, cu curăţie de inimă, sinceritate şi fără viclenie în relaţiile pe care le au unii cu alţii şi faţă de poporul care i-a ales.
- Să le zădărnicească Dumnezeu planurile tuturor celor care sub pretext de predare a religiei în şcoli au început să se poarte cu răutate şi să aţâţe la ură religioasă şi interconfesională şi ca să fie respectată libertatea şi demnitatea fiecărui copil şi părinte.
- Să ne rugăm pentru dezbaterea teologică care urmează să o avem în data de 30 septembrie (a doua zi după post) cu ieromonahul Petru Pruteanu şi la care vom aborda felul cum se raportează Sfânta Scriptura la Sfânta Tradiţie. Să ne rugăm ca toţi cei care vor participa la dezbatere în calitate de vorbitori sau spectatori să vină cu inimi curate şi deschise să primească adevărul şi ca Domnul Isus să fie proslăvit prin tot ce se va discuta acolo.
Aşa să ne ajute Dumnezeu.
Sursa
2010-09-25 22:03:58