Cit de departe sunt toate!
![](http://1.bp.blogspot.com/_sTa4zzr6QDs/TJ44jCfh70I/AAAAAAAAAOg/MAfG5ySf48E/s400/red1.jpg)
Incerc de ceva zile bune sa scriu ceva deosebit,pentru ca e toamna,pentru ca e frumos,pentru ca e viata…,paradoxal nu-mi iese nimic.
De ceva timp sunt concentrata doar cind citesc,scriu sau invat fragmente intregi din operele unor scriitori care imi plac,care ii apreciez pentru ceea ce au fost,sau ce au facut.
Octavian Paler a lasat in urma sa opere adevarate,opera care captiveaza de la prima fraza,spunea el ca “Destinul se ascunde,deseori,in cea mai cenusie si insesizabila banalitate”,si avea dreptate,caci intradevar destinul e imprevizibil..nu poti sa-ti dai seama cine sau ce nu va mai face parte din viata ta,sau invers cine va face parte din ea..
Intotdeauna am apreciat oamenii care imi sunt alaturi,sincera sa fiu nu e usor,sunt prea principiala si ambitioasa,de aia unele lucruri imi ies bine,iar altele din contra ma depasesc,asa se intimpla ca uneori ajung in momentul in care am nevoie de un moment de respiro ca sa imi dau seama ce trebuie sa fac mai departe si uneori momentul asta poate dura prea mult.
Tot Octavian Paler spunea ca”Totul in arta e un autoportret,cu exceptia “Autoportretului” si evident daca stai sa te gindesti tot ce faci,scrii,desenezi,cinti sau o oricare alta manifestare a artei e in strinsa legatura ca ceea ce esti tu,si eu nu sunt o exceptie,tot ce scriu intotdeauna are mai mult sau mai putin legatura cu mine,sau ma reprezinta in mare parte..ca sa fiu mai corecta.
Dar atunci cind vine momentul sa ne caracterizam o facem ca niste copii mici,convinsi de ideea ca “Mosu’ nu aduce cadouri copiilor ce nu au fost cuminti” si mintim,mintim cu buna stiinta ,in incercarea de a reprezenta pentru cineva mai mult decit suntem si apoi invinuim,reprosam celor ce nu ne inteleg ca sunt egoisti ,ca nu ne iubesc asa cum suntem sau alte chestii care confirma faptul ca nu am invatat sa apreciem adevarata valoare a personalitatii umane.Trist,dar adevarat..si cit de departe sunt toate povestile cu adevar si devotament etern…departe….
P.S.Ma bucur ca alaturi de mine sunt persoane care au incercat sa ma cunoasca departe de aparentele inselatoare,va iubesc.
Sursa
2010-09-25 21:01:48