Mai aproape de Europa: ”Despre redobândirea cetățeniei române și drumurile propuse de Elena Udrea”
Iata ce va propun spre auditie in emisiunea MAI APROAPE DE EUROPA de astazi.
1. Discutam pentru inceput despre chestiunea redobandirii cetateniei romane. De la Bucuresti, colegul meu de la RRA, Gabriel Basarabescu, a stat de vorba cu Nicoleta Eucarie, preşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie. Aflam detalii importante, inclusiv despre termenul de analizare si finalizare a dosarului expus de catre solicitant.
2. Tot despre procedura de redobandire a cetateniei romane am discutat si noi cu doamna Gabriela Neagu din cadrul aceleeasi institutii bucurestene. Ea are si un indemn pentru toti cei interesati de subiect.
3. In cea de-a doua parte a emisiunii nu uitam despre vizita ministrului dezvoltării regionale şi turismului din Romania, doamna Elena Udrea, aflata in aceste zile la Chisinau si care a avut o vizita in satele inundate de ploi in aceasta vara.
4. Si pentru ca tema turismului nu putea lipsi din discutie, vom afla detalii si despre propunerea Ministrului Turismului, Elena Udrea in ceea ce priveste dezvoltarea celor trei drumuri peste Prut: al vinului, al mănăstirilor şi al monumentelor culturale.
5. Punctul discutiei si al intalnirii cu ministrul roman il va pune presedintele Mihai Ghimpu.
6. Corina Scarlat, vice-presedintele FIJET Romania ne va explica ce deschidere si perspective ar deschide noile drumuri, invocate de Elena Udrea, pentru RM, la nivel turistic, dar nu numai.
7. Vom continua in aceeasi cheie si vom afla de la Alecu Renita, directorul revistei ”Natura” de la Chisinau detalii despre frumusetea Basarabiei si a locurilor unice pe care le avem si din care putem constitui drumurile invocate de ministrul roman al turismului. Frumuseti pe care, uneori, din pacate, nu stim cum sa le exploatam frumos. Cine stie, poate o vom face de acum incolo, odata cu deschiderea acestor noi perspective.
8. Si pentru ca ministrul turismului a vorbit in vizita sa la Chisinau despre un drum al manastirilor, la finalul emisiunii vom trece Prutul si vom poposi la Manastirea Neamtului alaturi de colegul meu de la Bucuresti – Madalin Iacob.
Acestea fiind spuse, doamnelor si domnilor, sa incepem discutiile pentru ca avem multe a va spune si a dezbate in cele 60 de minute preconizate.
Auditie placuta.
Sursa
2010-09-25 19:03:43