GRĂDINIȚA DEMOCRATĂ
Guvernul de la Chișinău îmi amintește tot mai mult de o grădiniță de copii. Am citit o știre pe Jurnal.md în care premierul Filat a pus la vot propunerea de a acorda fostul sediul al reprezentanței FMI din R.Moldova în arenda Centrului Cultural Român “Mihai Eminescu”. Aceasta nu a fost susținută. Sau Filat nu a coordonat afacerea cu ceilalți membri ai AIE sau a fost altceva (așa e atunci când ai de condus o țară, nu ai timp de pus detalii la punct) totuși prim-ministrul s-a simțit umilit. În rezultat…reacția pe care cel mai des o vedem la copiii de la grădiniță: “Dacă tu nu te joci cu mine, nici eu n-am să mă joc cu tine”. Oare așa ar trebui să reacționeze un om matur, mai ales un ditamai șef de guvern? Părerea mea – NU. Halal de el.
Am rîs, pentru că altă alternativă nu era, la un alt reportaj. Știam de mai demult că respectul pentru persoană, mai ales în rîndul elitei politice moldovenești, practic nu există. Nu este respect pentru noțiunea de Domn și Doamnă. În consecință au apărut etichetări de genul – CAL. Desigur, anterior au existat calificative și mai deocheate pe care le puteți găsi pe net. Totuși noțiunea de CAL, în formula de adresare a parlamentarilor moldoveni o aud pentru prima dată. Potrivit DEX-ului, calul este un animal domestic erbivor cu copita nedespicată, folosit la tracțiune și la călărie. Mii de ani alături de câine acesta a fost cel mai bun prieten al omului. Alexandru Macedon a botezat chiar și un oraș cu numele prietenului său patruped Bucefal. Despre CAI se spune că sunt cele mai nobile și mai curate animale.
Așa că dlor deputați, atunci când vă aruncați insulte și vă numiți CAI gândiți-vă că de fapt jigniți aceste animale. Majoritatea din voi au demonstrat de nenumărate ori că sunt cu mult sub nivelul intelectual al CAIlor.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=valerucio.wordpress.com&blog=12942819&post=632&subd=valerucio&ref=&feed=1)
Sursa
2010-09-25 03:17:07