Forfortă de început de an universitar
Începe un nou an universitar. Fețe cunoscute, vesele și agitate. Un an universitar care se anunță interesant din mai multe motive.
Primul motiv este sfârșitul unei perioade foarte și foarte frumoase din viața fiecăruia: studenția. Fac parte dintr-o generație care știe ce vrea dar încă nu prea știe să se impună. Probabil de vină e lipsa de experiență. Dar învățăm repede. De fapt pot spune foarte sigur că am în față un început mai curînd decît un sfîrșit. Oricum, cert este că m-am împăcat cu gîndul că nimic nu e veșnic.
Al doilea motiv este evoluția politică din Republica Moldova. Deși pe termen lung putem spune că am scăpat de comuniști și metodele lor, pe termen scurt există anumite riscuri care trebuie luate în calcul și tratate ca atare. Fiind un stat tînăr și fără prea mare experiență politică implicarea la diverse niveluri în domeniul ”accederii la putere” are tot felul de riscuri. Cei care până mai ieri te considerau ”rău” astăzi vin cu propuneri de colaborare și încearcă să-ți intre sub piele. Interesant procedeu.
***
Interdependența este al treilea motiv. Există tot felul de indivizi atît de limitați de prejudecăți care nici măcar nu depun efortul de a înțelege lucrurile încît pot spune pe bună dreptate că ”cei care citesc libertatea(sau orice altă publicație ieftină) chiar merită să fie mințiți”.
Aceste trei paragrafe de mai sus chiar dacă par relativ independente sunt ”motive” care anunță o perioadă în care tăria de caracter își va spune cuvîntul.
Sursa
2010-09-24 16:19:39