Dorin Chirtoacă a avut o nouă întâlnire (secretă) cu Traian Băsescu?

Primarul de Chişinău, liberalul Dorin Chirtoacă se pare că a avut, la 29 august, o nouă întrevedere, la Bucureşti, cu Preşedintele român, Traian Băsescu. Este a doua întrevedere între aceştea de la alegerea lui Chirtoacă în funcţia de edil al capitalei R. Moldova, la 17 iunie curent. Dacă prima vizită, care a avut loc îndată după primirea de către Chirtoacă a mandatului de primar de Chişinău, a fost una publică, atunci cea de-a doua a fost una secretă. Chirtoacă a primit invitaţia de la Băsescu la 27 august, prin telefon, când şeful statului român l-a sunat să-l felicite "cu ocazia Zilei Independenţei".
Ce au discutat cei doi? De ce atâta grabă şi de ce nu s-a făcut publică vizita? Informaţia referitoare la întâlnirea acestora mi-a venit din surse apropiate primarului de Chişinău.
Dacă cei doi au discutat din nou tetatet, de ce nu s-a decis acordarea unui suport din partea României pentru buna organizare a Zilei Limbii Noastre, care în acest an a fost foarte palidă. Cu toată stima faţă de marele Gheorghe Tudor, concertul ţinut de acesta mai mult de o oră a plictisit 90 la sută din cei adunaţi în Piaţa Marii Adunări Naţionale. Sfârşitul lunii august este specific pentru Chişinău datorită fluxului masiv de studenţi, care au venit în centrul capitalei "pentru distracţii şi pentru a asculta 3 sud-Est", dar care aşa şi nu a mai apărut.

Sursa
2007-09-03 10:23:51



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:32:00PĂUNUL ȘI LIBERTATEA —» Leo Butnaru
14:22:00Calatorie/Viaje —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:42:00Constantin Romașcanu, compositor, dirijor și profesor universitar —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
14:43:002026 – Revelarea Adevărului —» codul omega
13:24:00Siguranța cetățenilor, asigurată zi de zi de structurile Ministerului Afacerilor Interne —» Sandu GRECU
06:43:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
20:31:24A House of Dynamite —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:15:52Istorii de acasă, un proiect media nou —» Curaj.TV | Media alternativă
11:23:05#Transnistria: Nu Deranjați – Ion Manole (Promo-LEX) —» Curaj.TV | Media alternativă
08:12:00DIN POEZIA UNIVERSALĂ —» Leo Butnaru
21:27:00Schimbarea începe cu noi: Serviciul protecție internă și anticorupție - vocea integrității în cadrul Ministerului Afacerilor Interne —» Sandu GRECU
06:29:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
08:28:00VECERNIE. MORMÂNTUL VERONICĂI MICLE —» Leo Butnaru
07:56:25Ты заплатил - значит я твой? Жёсткая правда про клиентов и деньги —» Сажевые фильтры (DPF/ FAP). Чип тюнинг. Теория, практика.
06:15:00RĂSPUNSURI LA MEJDINĂ DE ANI —» Leo Butnaru
11:15:00LITERE SĂRUTATE SAU TEATRUL ALFABETULUI —» Leo Butnaru
23:20:42PSD vs Chat GPT pe tema Mercosur —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
08:46:00CARTE FRUMOASĂ, CINSTE CELUI CARE TE-A SCRIS... —» Leo Butnaru
00:12:32One Battle After Another —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:13:00DIN POEZIA LUMII / FRANȚA —» Leo Butnaru
09:34:01DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:18:38Iarna e ca vara, pe ici pe colo —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:42:00CU TELEVIZIUNEA ÎN CASĂ, PREZENTĂM CELE 11 VOLUMEA ALE JURNALULUI UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
10:37:24Leo Butnaru își prezintă jurnalul scris timp de peste 50 de ani: „Jurnal... —» Leo Butnaru
06:51:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru