De ce fel de ambasador al României avem nevoie la Chişinău?

Hotnews.ro anunţa zilele acestea, cu trimitere la UNIMEDIA, că Mihai Ghimpu, preşedintele Republicii Moldova este dispus să amâne întâlnirea cu Traian Băsescu până la desemnarea ambasadorilor celor două ţări. Presa scria că întâlnirea dintre cei doi preşedinţi a fost, totuşi, stabilită la sfârşitul lunii ianuarie.

Săptămâna trecută, în primul său interviu televizat, noul ministru  de externe al României făcea un portret robot al celui care urmează să fie desemnat ambasador la Chişinău. Nu a dat însă nume. Ceea ce reiese din portretul realizat de către ministrul român de externe este că ar trebui să intre şi o anumită anvergură intelectuală”.

Teodor Baconschi este perfect conştient că cei de la Chişinău aşteapătă o candidatură pe potrivă, iar eu sunt convinsă că nu doar autorităţile aşteaptă decizia Bucureştiului vizavi de această numire, ci şi publicul de pe ambele maluri ale Prutului.Elitele din Republica Moldova sunt foarte sensibile la această dimensiune. Nu cred că se aşteaptă ca interlocutor permanent acolo la un birocrat mai mult sau mai puţin cenuşiu.(…) Vom căuta să propunem o personalitate de acest tip, care să combine sofisticarea diplomatică – e o situaţie geopolitica complicată la Chişinău – cu anvergură intelectuală şi cu capacitatea de a face din Ambasada României la Chişinău un punct de atracţie pentru elitele locale”, a spus şeful diplomaţiei române.

Un singur lucru nu înţeleg: de ce autorităţile de la Bucureşti amână atât numirea ambasadorului la Chişinău? Să fie oare la mijloc doar alegerile anticipate? Sau este foarte greu de găsit o asemenea persoană? Dacă răspunsul este „da”, haideţi să-i ajutăm noi puţin. Aştept sugestiile şi propunerile voastre.

Despre acest subiect ascultaţi şi în audio de mai jos unde am discutat şi în emisiunea « Mai aproape de Europa » de sâmbătă, 9 ianuarie. Puteţi audia portretul robot al viitorului ambasador al României la Chişinău făcut de ministrul Baconschi, dar şi părerea analistului politic George Scarlat. Acesta din urmă spune că rămâne să vedem cât de mult va corespunde candidatura autorităţilor române cu portretul realizat de ministru.


Sursa
2010-01-15 20:46:40



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

09:07:00Jumătate de secol de istorie a sportului. Ion Gheorghiu, la 50 de ani —» Sandu GRECU
12:58:46Chișinăul cultural la o margine de secol —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:36:58Recomandarea săptămânii: Radacini Fiori Rara Neagră —» Fine Wine
06:27:06Evanghelia la Bunavestire – Comentarii Patristice —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
06:03:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:51:08Verdict: despre abuzurile unui primar —» Curaj.TV | Media alternativă
19:40:22Anatol Matasaru a fost reținut în timp ce investiga averea unei judecătoare —» Curaj.TV | Media alternativă
19:38:30Pogromul de la Chișinău în timpul țarismului —» Curaj.TV | Media alternativă
08:40:00Ziua Internațională a Poeziei ,,Poezia – punte pentru pace și solidaritate” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
04:02:39Semnificatia fiecarei zile din Saptamana Patimilor —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
23:31:48Și nimica mișcă —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:08:00LACONIC —» Leo Butnaru
18:05:00Elevii din Baimaclia au transformat eficiența energetică într-o mișcare comunitară 🌞 —» Sandu GRECU
05:38:00PRINTRE ROMÂNII DIN SERBIA —» Leo Butnaru
12:58:01Peste 14,6 milioane MDL pentru promovarea exporturilor: 16 asociații selectate în cadrul „BRIDGE Export” —» Sandu GRECU
12:52:00Republica Moldova un hub emergent pentru dezvoltarea de jocuri video - Istoria Paparuda Studio 🦹‍♂️ —» Sandu GRECU
04:38:00DESPRE JURNAL —» Leo Butnaru
16:09:10Atenţie la angajare peste hotare —» Curaj.TV | Media alternativă
13:33:00Renato Usatîi. Karaoke cu Plahotniuc, plăcinte de la Filat, primii bani la Moscova și dictatura 💥🔥💲 —» Sandu GRECU
07:09:00Cum monitorizarea inteligentă a energiei transformă viața comunității din Micleușeni 🌞 —» Sandu GRECU
03:34:01RACURSIU —» Leo Butnaru
16:52:00MNLR (CHIȘINĂU), EXPOZIȚIE TEMATICĂ —» Leo Butnaru
13:02:39Prima femeie zboară spre Lună —» Curaj.TV | Media alternativă
06:10:00POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
13:52:24Inovație prin creativitate la bibliotecă. Cercetare biblioteconomică —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'