Moldovenii – cea mai tâmpită naţiune (?!)

Un candidat la preşedinţia Ucrainei, mai exact primarul oraşului Ujgorod, Serghei Ratuşneak susţine că un alt candidat pentru cea mai înaltă funcţie în Ucraina, Serghei Tighipko, care s-a născut în ţara noastră, la Dragoneşti, lucrează în interesul Republicii Moldova şi României.
„Îngrozitor, tânăra elită politică unei ţări slave precum Ucraina să fie reprezentată de doi avortoni. Unul reprezintă o naţiune care urăşte pe toţi (se referă la Arsenii Iaţeniuk n.r.), iar altul – reprezentantul celei mai tâmpite naţiuni. Dacă nu ştiaţi, Tighipko s-a născut în Republica Moldova”, a spus Ratuşneak.

Primarul din Ujgorod a mai spus că staff-ul electoral a lui Serghei Tighipko este alcătuit din etnici moldoveni. „Uitaţi-vă la staff-ul lui Tighipko, unde sunt doar moldoveni. Am fost informat despre aceasta. Toţi ştiu că el a promis Republicii Moldova o parte din regiunea Odesa, iar României un lot din şelful (continuare a uscatului în apele mării n.r.) Mării Negre. El s-a născut în satul Dragoneşti din Moldova. Să spună că este moldovean şi vrea să conducă Ucraina. Să spună asta în limba moldovenească”, a mai adăugat Ratuşneak. „Evreii şi moldovenii nu vor duce Ucraina spre bine”, a conchis acesta.

Amintim că în primăvara anului 2009, preşedintele Ucrainei Victor Iuşcenko l-a numit pe un angajat al serviciului tehnic – „moldovean”. Totul s-a întâmplat în momentul în care o schemă proiectată pe un ecran nu a fost cadrată bine. Iuşcenko a ordonat să fie remediată defecţiunea, iar un angajat al serviciului tehnic nu a reglat proiectorul de imagini, ci a urnit un pic ecranul. „Sunteţi ca moldovenii…”, a spus atunci Iuşcenko despre acel angajat. Ulterior, Iuşcenko a recunoscut că a făcut o glumă neinspirată.
sursa: jurnal.md/regnum.ru

Sursa
2010-01-13 14:09:21



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

13:46:14Familia Davidescu ia aproape jumate din Grand Gold la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:39:52Feteasca Generation: primul turneu în locații emblematice din Londra —» Fine Wine
15:39:08Tineri de 30-35 ani , excluși din stagiile publice —» Curaj.TV | Media alternativă
12:03:15Moldova obține cea mai înaltă distincție cu un vin alb la Concours Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
08:45:47Top 5 vinuri albe de 100 mdl —» Fine Wine
08:19:04Mileștii Mici intră în segmentul premium cu Le Connaisseur Cuvée 2021 —» Fine Wine
06:19:55UN PORTRET DE EXCEPȚIE AL RĂULUI! —» Leo Butnaru
03:03:08foarte simpatic —» turn up the silence
15:26:04Protest la Primăria Chișinău după demolarea Apartamentului deschis —» Curaj.TV | Media alternativă
09:48:55Purcari lansează colecția nouă de vinuri Parcela —» Fine Wine
05:01:11DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
14:28:08Clubul nostaligicilor după #urss —» Curaj.TV | Media alternativă
04:57:01DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
18:01:18Au demolat Apartamentul Deschis #Chișinău! —» Curaj.TV | Media alternativă
03:33:33LA BAC —» Leo Butnaru
14:23:55Mondialul de fotbal la We Sport și Jurnal TV —» Sandu GRECU
09:35:00📜 COMUNICAT OFICIAL ⚽️ CS Atletic Strășeni —» Sandu GRECU
05:33:19DIN YES-EURI —» Leo Butnaru
20:42:41Unde suntem, încotro mergem —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
17:14:03Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova 💥 —» Sandu GRECU
11:26:32Potîrniche, acid cu colegii: birocrație. Stop pe Stadion. Rușinea CNOS. Sfaturi de la Dobrik —» Sandu GRECU
10:31:49Terapie în grup sau să nu ne mai mințim… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:04:13Epicrama a fost inaugurată oficial —» Fine Wine
07:02:26Drumul Republicii Moldova în UE —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:24:25DIN ESEURI —» Leo Butnaru