Cine oare, cine oare este reprezentantul Moldovei cel mai mare?


Motto: "10 zile de buhalo şi nefik delati şi davai mutku zamutim - Pavel Turcu la Eurovision"

Dacă tot este un blog de atitudine civică, daţi să vorbim despre atitudinea, spiritul critic şi capacităţile unora de a critica. Cică el nu merită. Cică îi ţăran şi de aia nu merită să reprezinte Ţara. Că el a reprezentat ţara 8 ani este în regulă. Că avem cel puţin 40% din populaţie care votează cu como este în regulă. Dar Pavel Turcu este ţăran, agramat, naiv şi prostănac...

Ok, să vedem cine de fapt sunt cei ALEŞI să ne reprezinte. Că M.A.I. este condus de un interlop este în regulă, că Ministerul Transporturilor este condus de un sanitar este OK.... Aici deci, d-nul Ciorici, nu trebuiesc desenate scheme "logice" şi nu tremuie numit "prostănac" nimeni. Ah, am uitat că suntem cu toţii "educaţi" de un mare gânditor contemporan - Lionea Bujor. Că la Ministerul tehnologiilor informaţionale şi comunicaţiilor este numit un "economist" la fel e în regulă... Ei merită să ne reprezinte, ei au fost ALEŞI, dar Pavel Turcu e ţăran şi face parte din cercul ăla mare. Probabil Vasile Ernu şi Angela Spinei tot o fi făcând parte din acest cerc....

Oare ţara se reprezintă la eurovison? Mi-i interasant, ce părere aveţi despre Marea Britanie? O fi o ţară din lumea a 3-a dat fiind faptul că în fiecare an ocupă ultimele locuri la "concursul cel vestit". Serbia în genere trebuie să fie undeva prin Africa, doar a fost reprezentată de un bărbat deghizat în balerină... Ţara nu se reprezintă la eurovision. Ţara se reprezintă în discuţiile cu liderii politici. Vă mai amintiţi acţiunea PL-ului "Armata rusă afară" din timpul campaniei electorale? Dar summit-ul CSI de la Chişinău? Păi de ce d-nul Preşedinte, iniţiatorul acelei acţiuni a evitat să spună răspicat "D-nul Medvedev fiţi buni şi luaţi-vă soldăţeii şi muniţia acasă"? Păi băieţii care au fost atunci la Bălţi cum sunt sau mai bine zis, cum au fost FĂCUŢI de d-nul Preşedinte? Aici e clar şi fără schemă... Se încadrează perfect în cercul mare... Că până astăzi n-avem dovezi de falsificare a alegerilor e OK, aici nu trebuie scheme. Că până astăzi n-avem condamnaţi sau măcar trimişi în judecată pentru crimele din 7 aprilie tot e OK.... Principalul să facem parte din cercul mic, nu cumva să fim reprezentaţi de Turcu.

Şi încă câte ceva despre "concursul cel vestit". Să fi fost un concurs muzical Paticia Kaas n-avea să obţină acel loc umilitor. Geta Burlacu care are o carismă şi o voce de invidiat (pe lângă toate avea şi o piesă care îmi plăcea) n-avea să păţească ce a păţit.

Oops, uitasem şi de unii pseudo-artişti, treziţi peste noapte cu statut de vetetă.... Da bleah, ei au piese care merită să "ne reprezinte", ei au piese de-a noastre, în limba engleză. Păi unde vă este naţionalismul? Eu personal am fost foarte mândru că primii care au cântat în română la eurovision au fost din Basarabia. Dacă tot este un concurs reprezentativ pentru ţară, poate totuşi trebuie o piesă în "limba ţării"?

Dragă societate civilă :) arăţi PENIBIL. Arăţi penibil că ai aşa reprezentanţi (nu despre Pavel Turcu e vorba). Mă minunez când citesc comentariile la piesa cea vestită. Din ţăran naiv şi lepădătură nu l-aţi scos. Dar ar fi bine să vedeţi cine stă în faţa voastră atunci când vă priviţi în oglindă. Nu că toţi care îl susţin pe Pavel Turcu ar fi cei mai de treabă. Dar dacă totuşi aveţi o părere şi doriţi să criticaţi viziunea altcuiva, poate o faceţi constructiv şi fără a încadra pe cineva într-un anumit cerc? Numai bine.

Sursa
2010-01-11 10:19:20



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă