ŞOCANT!: Directoarea liceului din s.Cârnăţeni interzice unui elev să iubească
Toţi cred că ştiu cît e de greu e să-ţi gaseşti persoana potrivită, dar cel mai greu lucru este cînd cineva doreşte să strice această relaţie de dragoste.
Am făcut cunoştinţă pe Internet. Am vorbit aproape 45 de zile şi am hotarit să ne întilnim în realitate. Am stabilit ziua cea mare în calendar şi aşteptam cu nerăbdare să vină… A venit dimineaţa, mă scol cu zimbetul pe buze, urc la microbuz şi ajung în satul ei (Cârnăţenii-Vechi, r-nul Căuşeni). Intru în şcoală, facem cunoştinţă. În realitate era foarte interesant şi plăcut. Cînd au aflat părinţii s-au agitat puţin, dar am discutat cu ei şi au zis să fim minteoşi şi să avem grijă ce facem….Totul a fost bine pina cînd nu s-a băgat directoarea liceului din acel sat (Natalia Panis). Acest lucru s-a întîmplat într-o zi cînd prietena mea nu avea ore. Noi eram după şcoală şi directoarea ne-a zărit, a început să strige la noi şi, din păcate, am plecat, dar nu mi-a plăcut deloc cum a discutat. A fost dureros ce a zis, de parcă aş fi fost un animal.
- Marş la şcoala ta! Nu ai ce căua aici!
….Nu aveam ce face şi am plecat. Am hotărît să ne întîlnim aproape de sfîrşitul anului şcolar când nu se mai făceau ore. Am sosit din nou în satul ei, dar am decis să plecăm de pe teritoriul şcolii. Eram departe de şcoală, la vreo 500 m, dar din nefericire directoarea a aflat că am venit în sat. Eu am plecat acasă, dar prietena mea m-a telefonat cu lacrimi în ochi şi mă anunţa că directoarea i-a spus că dacă mă mai vede în sat voi avea mari probleme.
Şi totuşi nu înţeleg, din ce cauză directoarea nu-mi permite să mă întîlnesc cu persoana iubită? Doar nimeni nu are dreptul să-mi interzică dreptul la dragoste…..
- Cu mult drag Oleg LEAH
s.Taraclia, Liceul Stefan cel Mare.
Sursa
2010-01-10 22:39:16