O opinie despre Pavel Turcu
Mie Pavel Turcu nu-mi pare nici cultura nici incultura. Ii doar expresia unei autenticitati umane, care nu trebuie judecata sub semnul esteticului, ci doar a umanului. Eu nu-s de acord nici nu cei care fac spume “huo, jos incultura, jos Pavel Turcu”, dar nici cu acei care-si bat joc de el, transformandu-l in vedeta peste noapte, cei care-l cheama la emisiuni, tratandu-l ca pe un fel de NIchita varianta…autohtona, de care sa “radem copios” intr-un spectacol degradant si obscen, profitand de naivitatea dezarmanta a personajului. Toata isteria starnita in jurul lui ii dovada ipocriziei celor care se cred in masura sa decida pentru Pavel Turcu si sa forteze artificial “ascensiunea” lui, chiar si atunci cand este limpede din punct de vedere obiectiv ca omu asta n-are sanse. Sau are una: sa sufere o mare deziluzie la final, pe fondul prabusirii de mituri. Asa ca nu le creati!
Sursa
2010-01-09 15:31:21