De ce creştinii nu practică circumcizia?

Întrebare:

Am început să citesc Biblia în întregime şi citind cartea Geneza am văzut că tăierea împrejur a fost instituită ca semn al legământului cu Dumnezeu. De ce creştinii de azi nu o mai practică?

După înălţarea Domnului Isus Hristos, când a luat naştere Biserica, unii din Iudeii tăiaţi împrejur au început să meargă la toţi creştinii dintre neamuri şi le impună tăierea împrejur. Astfel, când creştinii din Galatia au fost expuşi acestor presiuni din partea celor tăiaţi împrejur, Apostolul Pavel le-a scris Epistola către Galateni unde abordează pe larg această întrebare şi vă sfătuiesc să o citiţi în întregime.

Cinci motive serioase pentru care creştinii nu pot accepta tăierea împrejur în carne

În epistola menţionată Apostolul Pavel spune:

Rămâneţi, dar, tari şi nu vă plecaţi iarăşi sub jugul robiei. Iată, eu, Pavel, vă spun că, dacă vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic. Şi mărturisesc iarăşi, încă o dată, oricărui om care primeşte tăierea împrejur, că este dator să împlinească toată Legea. Voi, care voiţi să fiţi socotiţi neprihăniţi prin Lege, v-aţi despărţit de Hristos; aţi căzut din har. Căci noi, prin Duhul, aşteptăm prin credinţă nădejdea neprihănirii. Căci, în Isus Hristos, nici tăierea împrejur, nici netăierea împrejur n-au vreun preţ, ci credinţa care lucrează prin dragoste. (Galateni 5:1-6)

Conform acestui pasaj, există cel puţin cinci motive pentru care creştinii categoric nu pot accepta circumcizia:

  1. Dacă cineva primeşte circumcizia din motive religioase este dator să împlinească toată Legea Vechiului Testament şi în felul acesta se pleacă sub jugul robiei.
  2. Dacă un creştin se taie împrejur înseamnă că vrea să fie socotit neprihănit prin Lege şi deci.
  3. Se desparte de Hristos
  4. Cade din har
  5. În Hristos Isus tăierea împrejur sau lipsa ei nu are nici un preţ, ci credinţa care lucrează prin dragoste.
Care este adevărata circumcizie?

Când s-a adresat Evreilor în Epistola către Romani, Apostolul Pavel le-a scris:

Tăierea împrejur, negreşit, este de folos, dacă împlineşti Legea; dar dacă tu calci Legea, tăierea ta împrejur ajunge netăiere împrejur. Dacă deci cel netăiat împrejur păzeşte poruncile Legii, netăierea lui împrejur nu i se va socoti ea ca o tăiere împrejur? Cel netăiat împrejur din naştere, care împlineşte Legea, nu te va osândi el pe tine, care o calci, măcar că ai slova Legii şi tăierea împrejur? Iudeu nu este acela care se arată pe din afară că este iudeu; şi tăiere împrejur nu este aceea care este pe din afară, în carne. Ci iudeu este acela care este iudeu înăuntru; şi tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de iudeu îşi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu. (Romani 2:25-29)

Iar când i-a avertizat pe creştinii din oraşul Filipi să se păzească de cei care le propovăduiau tăierea împrejur, Apostolul Pavel le-a scris:

Păziţi-vă de câinii aceia; păziţi-vă de lucrătorii aceia răi; păziţi-vă de scrijeliţii aceia! Căci cei tăiaţi împrejur suntem noi care slujim lui Dumnezeu prin Duhul lui Dumnezeu, care ne lăudăm în Hristos Isus şi care nu ne punem încrederea în lucrurile pământeşti. (Filipeni 3:2-3)

Să ne ajute Dumnezeu să-i slujim prin Duhul Sfânt, să ne lăudăm în Hristos Isus şi să nu ne punem încrederea nici în tăierea împrejur şi nici în alte lucruri pământeşti similare.

Articole similare:

Sursa
2010-01-09 07:00:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

20:55:00Stingem lumina? #oraPlanetei —» Curaj.TV | Media alternativă
08:18:44Agresorul se eschivează, victima e calomniată #Cahul —» Curaj.TV | Media alternativă
08:17:54Ucraina continuă campania de lovituri în adîncime —» Curaj.TV | Media alternativă
18:59:00Grupul de mobilizare comunitară din Nihoreni, Rîșcani – motorul schimbării în reducerea consumului de energie 🧩 —» Sandu GRECU
16:23:00Yes-Eu —» Leo Butnaru
13:50:0085 de ani de la fondarea ziarului ,,Florile Dalbe” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
07:48:11Rolul memoriei culturale în consolidarea identității românești —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
14:32:47Un primar cu brățară electronică, premieră?! —» Curaj.TV | Media alternativă
13:23:15Casa de pe strada Frunze —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
12:34:00Manolachi. Uluitor! Au distrus Universitatea de Sport pentru a lua pământul din centrul orașului 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
13:54:25De Florii ,, Tocuri pe biciclete”dă startul Primăverii la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
13:54:25De Florii ,, Tocuri pe biciclete”dă startul Primăverii la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
11:32:00Raport analitic anual. Bibliotecile Publice Teritoriale din Raionul Rîşcani în anul 2025. —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
11:08:00CULTURA, DAR ȘI LIPSA EI —» Leo Butnaru
09:14:32Nou: Maestro Pinot Grigio Verde, alb brut —» Fine Wine
17:14:00Cum Centrul pentru persoanele fără adăpost din Chișinău devine un model de eficiență energetică ✨ —» Sandu GRECU
08:43:48CMB Rose Tasting: 27-29 martie, Italia —» Fine Wine
05:44:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
05:52:30DIN ITERSECȚII —» Leo Butnaru
20:35:00Parlamentul a votat modernizarea Serviciului de Protecție și Pază de Stat pentru alinierea la standardele europene de securitate ⚔️ —» Sandu GRECU
14:33:09Campania Wikipedia #Maraton2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:42:37Radu Hossu: ruși încercuiți în Ucraina | Update Ucraina și Iran —» Curaj.TV | Media alternativă
07:27:56DIN IMAGINAȚIA COPILULUI —» Leo Butnaru
06:46:27LA PURTĂTOR —» Leo Butnaru
15:08:49RESENTIMENTE ȘI ILUZIA EGALIZĂR —» Leo Butnaru