(Video) Arhitectul-șef al capitalei se șterge la fund cu 5 mii de lei
Am rămas de-a dreptul stupefiat când am văzut o știre pe jurnaltv. Se pare că primarul Chirtoacă i-ar fi întrebat pe funcționarii din Primărie despre veniturile pe care le iau lunar aceștia. Ei bine, toți burtoșii de pe lângă Chirtoacă au declarat că au salariu de 1700 de lei, cu celelalte venituri ajungând cu chiu cu vai la 5 mii. Și că acești bani nu le-ar ajunge pentru mai nimic. Nu cred că mai mult de 10% dintre moldovenii care lucrează în țară să aibă venituri lunare de peste 5 mii de lei, dar dacă burtoșii din Primărie zic că e puțin, așa o fi.
Culmea nesimțirii a venit însă din partea altui funcționar plătit din banii noștri. Îi spune Vladimir Modârcă și este arhitectul capitalei. Ei bine, acest nesimțit a declarat că salariul din Primărie nu-i ajunge nici măcar pentru o partidă de biliard și că oricum el și-a pierdut cardul pe care îi era plătit salariul, așa că de jumătate de an nu mai are acces la el.
Fraților, cum vă simțiți voi după ce auziți asemenea declarații din partea arhitectului-șef capitalei? Acest individ ne râde în nas, că 5 mii de lei nu-i ajung nici de biliard și că lui nici nu-i pasă de acești bani, deoarece și-a pierdut cardul și nu și-i ridică. Câți dintre voi dacă vă pierdeați cardul ce vă aduce 5 mii de lei pe lună nu mergeți imediat să cereți emiterea altuia? Cred că toți făceați asta. Dar acestui tip, care e arhitect-șef al capitalei, îi este în cot de aceste 5 mii de lei, el lucrează cu zeci sau chiar sute de mii de euro atunci când autorizează tot felul de construcții dubioase. Iar dacă vedem cum se ridică aceste construcții, atunci chiar înțelegem de ce Modârca merge la partide de biliard ce costă mai mult de 5 mii de lei.
Nu știu cum a reacționat primarul când a auzit această nesimțire, eu să fi fost în locul său îi ceream demisia imediată acestui individ. Dar noi știm că sutele de mii de euro ce provin din autorizările de construcții ilegale nu intră doar în buzunarele lui Modârca, așa că avem toate șansele ca să avem mult și bine un arhitect-șef la capitală ce se șterge la fund cu 5 mii de lei.
Trăim în Moldova, adică într-un mare căcat!
Sursa
2009-12-29 17:41:27