Periferie vs Centru


Eu locuiesc la periferia orasului Galati in cartierul Micro 39.Nu ma intrebati de ce i se zice “micro” pentru ca nici eu nu stiu….In orice caz hai sa ne intoarcem la subiectul principal:”Periferie vs Centru”.

1.Educatia

  • Periferie:-cei de la periferie ori muncesc foarte mult incercand sa invete,inteleaga lectia predata superficial de profesor la scoala,ori se apuca de golanit.Acestea sunt singurele solutii pentru a razbate in viata,deoarece ei au avut ghinionul sa nu aiba parinti bogati.
  • Centru:-cei din centru fac pregatiri asa ca nu prea isi bat capul cu scoala,plus ca la ei exista mereu un tati care sa se duca la scoala si sa-i faca panarama profului care a indraznit sa-i puna nota mica ingerasului.

2 Distractia:

  • Periferie:-cei de la periferie se distreaza jucand fotbal in curtea scolii,pe mijlocul strazii avand porti delimitate de 2 bolovani sau stau in fata scarii cu o sticla de bere in mana,impreuna cu prietenii si zic tot felul de povestiri amuzante,bancuri,etc.,iar duminica sau in zilele de sarbatoare fac un gratar in spatele blocului impreuna cu prietenii.
  • Centru:-cei din centru se distreaza prin cluburi,cu marijuana,cu chestii cumparate de la Spice Shop,sau plimbandu-se cu masinile cumparate de tati.

3.Vacantele:

  • Periferie:-ei au o saptamana de concediu pe an si o petrec in familie,acasa,incercand sa mai mareasca “cusca de 2 metri patrati” numita apartament.
  • Centru:-ei au concediu atunci cand doresc ei,si se duc la munte,la mare,prin tari straine,etc. fara sa le pese de grija zilei de maine.

4.Moda

  • Periferie:-ei se imbraca cu orice haina,fara sa tina cont de firma,sau de trendurile actuale.
  • Centru:-ei se imbraca numai cu haine de firma si sunt intotdeauna in trend,ca daca nu…sunt exclusi din grupul de prieteni.

5.Prieteni

  • Periferie:-prietenii nu cer nimic atunci cand te ajuta,ei asteapta doar un simplu multumesc si un pahar cu bere.
  • Centru:-daca ai nevoie de ajutor trebuie sa platesti drumul prietenului pana la tine,trebuie sa-l lauzi in fata celorlalti si sa zici ca el e cel care te-a ajutat,trebuie sa te rogi 3 ore de el ca sa te ajute.

Cate diferente sunt intre periferie si centru…dar totusi parca prefer periferia pentru ca aici chiar daca sunt manelisti,pitipoance sau alte specimene din fauna urbana ei macar sunt adevarati,nu incearca sa se ascunda sub niste haine de firma,ei nu incearca sa para ceea ce nu sunt…


Sursa
2009-12-25 23:51:55



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:56:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
16:36:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:24:06Valuri de prostie —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:46:00DIN POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
19:20:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:52:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:12:00INTEROGAȚII... —» Leo Butnaru
02:06:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:26:10Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:47:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
00:11:37Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:33:59Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:01:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:14:58Mariana Golimaz și sărbătoarea poeziei la bibliotecă —» BPR Ungheni's Blog
07:55:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
23:08:06Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:17:31Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:56:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:05:59Nou: Castel Mimi Roșu de Bulboaca —» Fine Wine
23:04:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:48:35Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:57:01Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:41:43Cum să nu strălucești — și totuși să domini scena. —» Efrosnatalita’s Blog
21:38:18Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:14:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки