Vedere în întuneric (3)


“Voi toţi care …umblaţi în lumina focului vostru… din Mâna Mea vi se întâmpla aceste lucruri, ca să zaceţi în dureri” (Isaia 58:11)

Când întunericul pe care îl experimentezi este îngăduit de Dumnezeu, nu încerca să-ţi creezi propria lumină: “Voi toţi care …umblaţi în lumina focului vostru… veţi zăcea în dureri”. Avraam s-a hotărat să-şi aprindă propriul foc, când promisiunea lui Dumnezeu de a-i dărui un urmaş nu s-a materializat suficient de repede. Sătul să mai aştepte, s-a hotărât să lucreze de unul singur, dând naştere lui Ismael şi a ajuns să creeze probleme care vor dura generaţii întregi. Dumnezeu promisese deja că va elibera Israelul, dar Moise s-a apucat să acţioneze după mintea lui. In consecinţă, El a ucis un stăpân de sclavi egiptean şi a petrecut următorii patruzeci de ani în pustie (Exod 2:11-15). Petru i-a promis lui Isus că-L va urma în închisoare şi chiar la moarte (Luca 22:33), dar fiindcă nu a aşteptat instrucţiunile a ajuns să reteze urechea unui om nevinovat.

Când ajungi în întuneric prin voia lui Dumnezeu, nu trebuie să te temi, Dumnezeu te va ajuta să o scoţi la capăt. De ce suntem atât de siguri? Deoarece Biblia ne oferă promisiuni minunate precum: “Celui fără prihană îi răsare o lumină în întuneric” (Psalmul 112:4) şi “Seara vine plânsul, iar dimineaţa veselia” (Psalmul 30:5). Cele patruzeci de zile pe care le-a petrecut Moise singur pe munte, timpul petrecut de Ilie pe Muntele Horeb şi anii petrecuţi de Pavel în deşertul arabic nu au fost experienţe irosite; ele au fost parte din planul lui Dumnezeu. Domnul Isus a spus: “ce vă spun Eu la  întuneric, voi să spuneţi la lumina” (Matei 10:27). Să remarcăm două lucruri în acest verset: 1) în cele mai rele momente ale tale, Dumnezeu îţi dă cele mai bune indicaţii; 2) Lumea te va asculta pentru ca ţi-a “câştigat dreptul de a vorbi”. Aşa că fii pe poziţie şi lasă-L pe Dumnezeu să te înveţe ceea ce poţi învăţa numai în întuneric.


Sursa
2009-12-23 16:01:40



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:51:22Cafeneaua Literară: Spiritul Creator al Modernismului —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
12:33:00Fantome —» Andrei LANGA. Blogul personal
01:17:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:12:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:02:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:57:42Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:29:01Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:12:00Pământ —» Andrei LANGA. Blogul personal
12:12:00Pământ —» Andrei LANGA. Blogul personal
04:32:00POEME PRIN ANI —» Leo Butnaru
03:46:13Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
01:54:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
01:46:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:52:02Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
04:37:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
00:53:00do you remember being scared? —» turn up the silence
21:41:43Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:14:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:30:40Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:33:16Interpretări Teatrale ale lui Eminescu: Luceafărul —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
01:04:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:45:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:36:52Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:23:03Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:41:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки