Să vedem...
Mă duc azi la Gala APSM, organizată de Asociaţie pentru premierea celor mai buni "actori" din domeniul sportului dar şi a jurnalismului sportiv de la noi. Chiar sunt foarte curios cine va "lua" premiul la "comentatorul anului" (au, Gheorghiţă?!) sau la "cel mai bun jurnalist sportiv" (au, Antoceanu?!). Promit să revin cu fotografii şi informaţii de la acest eveniment. Neapărat.Cam aşa arată comunicatul de presă de la eveniment:
" În scopul promovării imaginii Republicii Moldova pe arena internaţională, dezvoltării sportului de performanţă şi stimulării interesului diferitor pături sociale în practicarea culturii fizice şi sportului, Ministerul Tineretului şi Sportului desfăşoară festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi şi profesori-antrenori cu genericul „Gala Sportului - 2009”.
În funcţie de valoarea performanţei, de importanţa competiţiei pe plan internaţional şi naţional şi de alte merite în activitatea sportivă, se vor premia la următoarele nominalizări:
Sportivi clasaţi pe locurile I-VI la campionatele mondiale şi europene la ramurile de sport olimpice;
Sportivi clasaţi pe locurile I-III la campionatele mondiale şi europene la ramurile de sport neolimpice, precum şi antrenori lor;
„Cel mai bun sportiv al anului – 2009 (la masculin şi la feminin)”;
„Topul celor mai buni 10 sportivi”;
„Cel mai bun Antrenor al anului" - 2009;
„Echipa anului - 2009”;
„Federaţia anului - 2009”.
Pentru cele mai reuşite comentarii sportive şi pentru reflectarea în mass-media a evenimentelor sportive, următoarele nominalizări:
„Comentatorul anului - 2009”;
„Fotoreporterul anului - 2009”;
„Ziaristul anului - 2009” etc.
Manifestarea solemnă la care va participa conducerea de vîrf a ţării va avea loc la data de 22 decembrie 2009, în incinta Teatrului Naţional de Operă şi Balet, orele 14.00- 17.00."
Sursa
2009-12-22 11:56:00