Biserica lui Hristos (”Ucenicii”)

“Biserica lui Hristos” este o sectă apărută în America în timpul trezirilor religioase de la începutul secolului 19. Fondatorii ei sperau să se constituie într-o fortă unificatoare a tuturor grupărilor (neo)protestante.

Membrii sectei îsi spun “ucenici”, afirmând că în Noul Testament acest apelativ este folosit mai des în relatie cu urmasii lui Hristos decât termenul “crestini”.

Fondatorii sectei au fost Thomas Campbell si fiul acestuia, Alexander Campbell, fosti predicatori prezbiterieni. Adeptii lor s-au numit la început campbelisti, desi preferau să fie numiti “Ucenicii lui Hristos”. În 1809 Thomas Campbell a fondat Asociatia Crestina din Tinutul Washington, statul Pennsylvania, încercând, după spusele lui, o revenire la valorile crestinismului primar. În 1811 fiul său Alexander i se alătură si împreună formează o adunare la Brush Run, Pennsylvania, de unde secta începe să se întindă spre vestul Statelor Unite. În 1832 predicatorul Barton Stone şi majoritatea adeptilor săi se unesc cu grupul lui Campbell.

De remarcat că o parte din adeptii lui Campbell, în urma predicilor misionarilor mormoni, s-au convertit la mormonism, dând astfel un avânt sectei lui Joseph Smith.

În a doua jumătate a secolului 19 au apărut unele conflicte în cadrul Ucenicilor, legate în principal de activitatea misionară si de utilizarea instrumentelor muzicale în timpul adunărilor religioase, o practică considerată de conservatori ca nebiblică. Ucenicii conservatori s-au separat în cele din urmă de secta principală, formând în 1906 o altă structură, cu numele de “Bisericile lui Hristos”. Denumirea de “ucenici” a rămas distinctivă pentru ramura initială a sectei, iar ramura apărută în 1906 foloseste numele de “Bisericile lui Hristos” sau “crestini”.

Secta nu recunoaste nici o formă de crez oficial. Practică botezul adultilor însă, în timp ce “crestinii” acceptă la primirea de noi membri botezul practicat în cultele de origine, “ucenicii” cer rebotezarea în adunarea lor. Fiecare adunare oficiază “Cina Domnului” în fiecare duminică, “în amintirea lui Iisus Hristos”.

Secta este prezentă în România în ambele variante.

“Ucenicii”, mai liberali, se bucură de un interes mai mare, reusind să atragă mai multi tineri în rândurile lor. Ei pretind că detin “formula pentru mântuire” si afirmă nici mai mult, nici mai putin decât că sunt singurii crestini din lume. Membrii manifestă un entuziasm dubios atunci când vorbesc despre credintă si povestesc plini de vervă cum le-a schimbat Iisus viata. Legăturile cu lumea din afară sau cu membrii familiei sunt rearanjate, întrucât acestia nu au lumină duhovnicească si pot constitui o piedică în calea “ucenicului”.

http://www.odaiadesus.ro/ucenici.html


Sursa
2009-12-17 21:53:17



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:05:00POEME —» Leo Butnaru
13:33:00Arcadie Zaporojanu face azi 60 de ani! —» Sandu GRECU
13:08:00Life happens. —» Ghiocika
11:30:09Muzicologul Efim Tcaci —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:49:00A fi istoric! —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:28:04Dieta digitală —» Jurnal A.
06:38:00DESPRE LUCRURI VESELE —» Leo Butnaru
20:46:00Energie economisită, facturi reduse: măsuri de eficiență energetică adoptate de locuitorii Chișinăului pe timp de iarnă ☃️❄️ —» Sandu GRECU
16:30:00Impactul facturilor la energie asupra chișinăuienilor: Metode de economisire și rolul educației tinerilor —» Sandu GRECU
14:12:00Sport, comunitate, performanță. Kaufland devine Partener Principal Echipa Țării și Partener Oficial FMF ⚽️ —» Sandu GRECU
12:38:00Cât costă turismul olimpic. Ministrul care va face pușcărie. Incendiar. Gheorghiu 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
04:40:00RACURSIU —» Leo Butnaru
14:47:32Canto academic la Chișinău —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:18:00FLORILEGIU DIN FLORILE DALBE —» Leo Butnaru
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:33:55Invazia rusească în Ucraina trece în anul V —» Curaj.TV | Media alternativă
18:41:38ARGHEZI: „Vecia închisă” a lui Eminescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
14:56:00Eden —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:03:00Cum implementează Loteria Națională a Moldovei programul „Joc Responsabil” ☝️ —» Sandu GRECU
16:04:08UPD: Chișinăul și Kievul încearcă să detensioneze conflictul comercial —» Fine Wine
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:34:12Crama Mircești lansează vinurile din roada 2025 —» Fine Wine
09:28:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru