Atisimetism în ajun de Crăciun


Am urmărit cu mare regret cum un grup  de enoriaşi ai cultului ortodox au profanat un simbol religios evreiesc. Cei circa 100 de persoane au dărâmat menora instalată vineri de reprezentanţii comunităţii evreieşti din Republica Moldova, cu ocazia celor opt zile de Hanuka , o sărbătoare a luminii în cultura mozaică. Persoanele prezente la profanarea acestui simbol împreună cu enoriaşii au scandat lozinci antisemite, declarând că acţiunea evreilor este un atac direct la adresa ortodoxiei, şi că Moldova este de aproape „2000 de ani ţară  ortodoxă”, jignind astfel poporul evreu. Iar declaraţii de genul că „Ştefan cel Mare a apărat Moldova de tot soiul de jidovi”  sunt nechibzuite şi false. Dacă e să facem o simplă încursiune în istorie, vom vedea că marele domnitor nu a luptat cu evreii, ci a apărat statalitatea noastră de turci, polonezi şi tătari. Mai marele meu regret este că acei oameni care au întreprins aceste acţiuni au mers total împotriva Sfintelor Scripturi, uitând că Domnul Isus în Biblia care a venit prin evrei, „să ne iubim aproapele nostru ca pe noi înşine”.  Să nu uităm că evreii sunt poporul lui Dumnezeu, iar noi nu avem efectiv dreptul să acţionăm în asemenea fel. Pentru că ei au avut foarte mult de suferit de-a lungul istoriei.

După aceste evenimente imaginea Moldovei  peste hotare va avea aspru de suferit, pentru că este inadmisibil ca într-o ţară, care îşi zice creştină, să faci astfel de acţiuni. Atunci apare întrebarea, cu ce suntem noi mai buni decît naziştii care au ucis şi  i-au umilit pe evrei, dacă într-o zi de duminică acţionăm astfel? Or avea şi evrei păcatele lor dar instigarea la ură rasială şi religioasă nu ne face de loc faţă. Cum nu ar părea straniu , dar organizatorii acestei acţiuni sunt aceeaşi care au stopat în forţă intenţia cultului adventist din Moldova de a organiza în Piaţa Marii Adunări Naţionale  sărbătoarea Bibliei. Deşi nici acea acţiunie şi nici cea de duminică dimineaţa nu au fost autorizate nimeni nu a tras la răspundere persoanele date.  De data aceasta însă reacţiile autorităţilor nu au întârziat să apară, care unanim au condamnat vandalismul de care au dat dovadă reprezentanţii Mitropoliei Moldovei. Ministru Justiţiei, Alexandru Tanase a declarat că „nu va tolera astfel de acţiuni”, iar primarul general al Municipiului Chişinău, Dorin Chirtoacă, şi-a exprimat regretul faţă de acest incident.  Directorul general al Congresului Evreiesc, Ilia Şaţ a caracterizat manifestarea enoriaşilor drept „sălbăticie şi barbarism” şi că  oamenii care au distrus candelabru  „au interese distructive în societate”

Dacă ne tot apărăm credinţa de ce nu luptăm cu imoralitatea sau cu legi care distrug instituţia familiei, dar lovim în acei , de la care putem cere ajutor?  Oare prin asemenea acţiuni, nu vom îndepărta oamenii de biserică? Mă tem că da, pentru că slujitorii bisericii sunt chemaţi să propăvăduiască Împărăţia lui Dumnezeu, dar să nu lupte cu confesiunile care au acelaşi drept pe care îl are şi cultul ortodox.


Sursa
2009-12-13 23:27:03



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:13:44Moldova (+ Georgia) și jocurile marilor puteri —» Curaj.TV | Media alternativă
13:07:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:31:00PĂZITOR ȘI SCRIITOR —» Leo Butnaru
20:45:20Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:26:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:04:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:30:53Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:02:19Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:18:00DIN YES-EURI —» Leo Butnaru
00:39:44Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:18:25Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:53:06O plimbare prin Capitala Neamului —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:29:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:44:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:51:05DIN STRICTL NECESAR —» Leo Butnaru
02:12:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:17:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:46:26Peter Heather, John Rapley – Why Empires Fall —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
19:33:08Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:57:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:36:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:19:00„Anul lui Eminescu – Opere jubiliare ale geniului poeziei române” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
06:39:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
04:33:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
02:11:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки