Biserica “Isus Salvatorul” în haine de sărbătoare


Astăzi Biserica “Isus Salvatorul” din Chişinău a îmbrăcat straie albe de sărbătoare. Patruzeci de noi

Daniela

Daniela şi Inga în apa botezului

convertiţiau mărturisit credinţa lor în apa botezului, şi împreună cu cei peste 1400 de membri ai familiei Isus Salvatorul au stat pentru prima dată la Masa Domnului.

Bucuria şi zâmbetul a dominat astăzi adunarea. Majoritatea noilor membri a Bisericii, care au intrat astăzi în apa botezului sunt tineri. Aglomeraţia nu a lipsit de la eveniment, care de altfel este deja o tradiţie la cele două botezuri anuale ale Bisericii. După 19 ani de viaţă activă, astăzi în Biserica “Isus Salvatorul” s-a oficiat cel de-al 33-lea botez Nou Testamental.

Lacrimi, bucurie, flori, emoţii puternice, îmbrăţisări şi mesaje de felicitare sunt elementele care nu lipsesc de la asemenea sărbători şi nu au fost excepţie nici astăzi. Pastorul bisericii şi Preşedintele Federaţiei Europene Baptiste, Valeriu Ghileţchi a predicat mesajul în această dimineaţă. Iar pastorii bisericii, Vitalie Fedula şi Anatol Marandiuc au oficiat serviciul de botez.

Pastorul

Vitalie Fedula

În această zi de bucurie, pentru toată lumea prezentă la eveniment, Numele Domnului Isus a fost glorifica prin muzică, mesaje, rugăciune şi atitudini. Pastorul bisericii, Vitalie Fedula vorbind despre această zi, ne-a spus: “Această zi înseamnă enorm de mult pentru mine. E o biruinţă nu a unui om, ci a Domnului Isus. M-am bucurat mult, pentru că ştiu că astăzi în cer a fost multă bucurie, de asta am citat de la Isaia “el va vedea truda muncii lui şi se va înviora”. În ciuda unui an destul de greu economic, social, politic, religios şi chiar în Biserica noastră, Dumnezeu a demonstrat încă o dată că mâna Lui este peste această biserică. Faptul că este al doilea botez în acest an, la care s-au botezat câte patruzeci de persoane, eu văd aici mâna lui Dumnezeu peste această biserică şi puterea Duhului Sfânt la lucru. Dacă sămânţa este semănată, şi udată cu rugăciune, Dumnezeu face să crească. Omeneşte nu se putea realiza, această lucrare. De aceea şi astăzi sunt plin de bucurie, şi este o încurajare mare pentru mine. Continuăm să slujim cu credincioşie în ciuda oricăror încercări, pentru că m-am convins încă o dată că El este Domnul Bisericii, El este cel care face biserica să crească şi nimeni şi nimic nu va putea opri lucrarea Lui“.

Daniela Ungureanu, originară din Cahul, de mică a frecventat cu prietena ei şcoala duminicală. Venind la liceu în Chişinău, într-un oraş mare străină a căutat prieteni. Prieteni care au dezamăgit-o şi au rănit-o prin cuvinte mari şi frumoase, dar fără parte. În descurajarea ei şi-a adus aminte de Isus, Domnul care a murit pentru păcatele ei şi despre care a învăţat la şcoala duminicală. A început să citească Biblia şi fiind acasă singură a decis să ceară ajutor Celui ce a murit pentru răscumpărarea ei înainte ca ea să se nască. În această zi plină de emoţii ea, crede că prin încheierea legământului prin apa botezului, Domnul a pus pe capul ei o coroană şi are siguranţa că El o va ajuta să meargă prin viaţă biruitoare şi va fi alături în bucurii şi momente dificile.

Candidaţii

Candidaţii la Botez

Gâdei Inga, s-a întâlnit cu Domnul la o tabără în anul 2007. A fost invitată la Biserică de verişoara ei. Înainte de aceasta a participat la o noapte de Revelion şi i-a plăcut foarte mult. Atmosfera din acea noapte a trezit dorinţa de a participat la mai multe evenimente într-o biserică creştină evanghelică. La tabără, în ultima zi când a fost chemarea la pocăinţă dorea să facă un pas în faţă, dar ceva o ţinea. Chemarea repetată a predicatorului a ajutat-o să iasă în faţă şi să mărturisească păcatele ei. Era ca şi cum mă aştepta pe mine, stăteam pe scaun şi credeam că se vor ruga şi se va termina. Dar el a coninuat să ne cheme şi atunci am decis să mă întâlnesc cu Isus atunci şi acolo. Mergeam la biserica ortodoxă regulat, dar nu auzisem niciodată până atunci de Isus şi ce a făcut El pentru mine. La tabără am primit o Biblie şi până să termin liceul şi să mă mut la Chişinău, citirea Bibliei a fost unica mea legătură cu Domnul, pentru că în satul meu nu este o biserică evanghelică. Nu pot să exprim cât de minunat este Dumnezeu. La început tăticul îmi spunea că alegând această cale îmi stric viaţa, dar când a auzit că am decis să mă botez m-a sunat şi plângând mi-a spus că este foarte fericit şi se bucură de decizia pe care am luat-o. Astăzi împreună cu bunica, suriora şi părinţii sau bucurat deplin de lucrarea lui Dumnezeu în viaţa ei.

Doi dintre cei care astăzi au mărturisit credinţa lor în apa botezului sunt din România. Ceilalţi 38 sunt aşteptaţi după sărbători la cursul de ucenicie şi creştere spirituală.


Sursa
2009-12-13 22:42:19



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

17:01:00Teslev, moldoveanul campion european la fotbal. Istorii cu dinozauri. Povești din Imperiu 💥😲🔝 —» Sandu GRECU
09:27:29O dublă lansare de carte la BM „B.P. Hasdeu” —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
05:16:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
09:58:00MS Projects se extinde în Republica Moldova: expertiză regională pentru proiecte logistice complexe 🌠 —» Sandu GRECU
14:50:00Din antologia transfrontalieră, în limba spaniolă ȘI SĂ FIU PRECUM STEAUA INACCESIBILĂ, ÎNALTĂ, STRĂLUCIND ÎN TĂCERE —» Leo Butnaru
05:52:00LACONIC —» Leo Butnaru
10:34:01Iar a doua zi s-o iau de la început… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:29:00Campanie de responsabilitate socială desfășurată de Loteria Națională a Moldovei în preajma sărbătorilor pascale 🌟 —» Sandu GRECU
06:33:00NUMELE CA DESTIN ȘI DEMNITATE —» Leo Butnaru
12:38:00Cristian Obadă, călare pe măgar. Iaralov și punga cu bani pentru Argentina. Legenda Vus 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
09:07:00Jumătate de secol de istorie a sportului. Ion Gheorghiu, la 50 de ani —» Sandu GRECU
12:58:46Chișinăul cultural la o margine de secol —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:36:58Recomandarea săptămânii: Radacini Fiori Rara Neagră —» Fine Wine
06:27:06Evanghelia la Bunavestire – Comentarii Patristice —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
06:03:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:51:08Verdict: despre abuzurile unui primar —» Curaj.TV | Media alternativă
19:40:22Anatol Matasaru a fost reținut în timp ce investiga averea unei judecătoare —» Curaj.TV | Media alternativă
19:38:30Pogromul de la Chișinău în timpul țarismului —» Curaj.TV | Media alternativă
08:40:00Ziua Internațională a Poeziei ,,Poezia – punte pentru pace și solidaritate” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
04:02:39Semnificatia fiecarei zile din Saptamana Patimilor —» Portalul Tineretului Ortodox din Moldova
23:31:48Și nimica mișcă —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:08:00LACONIC —» Leo Butnaru
18:05:00Elevii din Baimaclia au transformat eficiența energetică într-o mișcare comunitară 🌞 —» Sandu GRECU
05:38:00PRINTRE ROMÂNII DIN SERBIA —» Leo Butnaru
12:58:01Peste 14,6 milioane MDL pentru promovarea exporturilor: 16 asociații selectate în cadrul „BRIDGE Export” —» Sandu GRECU