Conferinţa „Mucenicia în primele secole şi actualitatea ei”.
Pe 1 decembrie 2009, la Soroca s-a desfăşurat conferinţa cu genericul „Mucenicia în primele secole şi actualitatea ei”. Această acţiune a fost organizată, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Petru Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, de către ASCOR şi cu sprijinul considerabil al domnului Mihail Rusnac. La această întâlnire au conferenţiat Părintele Augustin de la Schitul Aiud (jud. Alba Iulia), Părintele Mircea Bejenaru din Suceava şi d-ul Marcel Petrişor (deţinut politic). La conferinţă s-a discutat despre jertfa mucenicilor de-a lungul istoriei şi despre importanţa Liturghiei în viaţa credincioşilor. La sfârşitul conferinţei invitaţii au repartizat celor prezenţi publicaţii ortodoxe, ulei sfinţit de la moaştele martirilor români din temniţele comuniste iar profesorilor şi preoţilor prezenţi acolo li s-a oferit câte 2 cărţi despre mucenicia neamului românesc.
Oraşul Soroca are o însemnătate istorică şi religioasă deosebită pentru acest ţinut basarabean. Acest teritoriu a dat noian de sfinţi, dar cu părere de rău noi suferim de păcatul uitării. Fie ca cu ajutorul bunului Dumnezeu, prin intermediul ASCOR dar şi a altor oameni de iniţiativă şi bună credinţă să fie redescoperite aceste valori morale excepţionale autohtone, care prin exemplul vieţii lor să modeleze sufletele basarabenilor şi să ajute la mântuirea acestui neam. (P. Augustin)
Biroul de presă ASCOR
Sursa
2009-12-11 22:11:12