241912 – cazuri vindecate
5892 – cazuri fatale
Actualizarea datelor: 6 mai 2021 ora 06:20

Frica de victorie sau teama de înfrângere?

În turul ediției 2009-2010 a campionatului României la fotbal, Rapid București a obținut 4 remize, toate în deplasare. În toate cele 4 meciuri, echipa giuleșteană a condus pe tabela de marcaj, fiind egalată de fiecare dată în repriza secundă. De fapt, istoria recentă a Rapidului e plină de asemenea momente.

Patru rezultate de 1-1, cu Steaua, Dinamo, Pandurii și Gloria. În toate aceste partide, Rapidul a dominat prima repriză, însă a fost egalată pe final. Care este cauza?

Mă gândeam la faptul că Rapidul are frică de victorie, pentru că atunci când conduce, se pierde, începe să se apere, apărarea fiind punctul slab al echipei. Jucătorii își pierd concentrarea, alții se cred deja învingători,  și când sunt aproape de succes, iar acesta pare clar, gata…s-a dus dracului totul. Se tem să învingă, sau se gândesc că la victorie sau egal, tot nu primesc primă de la Copos. Așa că pentru ce să joace? Sau pentru cine?

Este însă și o altă ipoteză. Jucătorii Rapidului se tem să nu fie învinși. În acest caz, aproape imediat după ce marchează, se baricadează în apărare( repet, punctul slab al echipei), încearcă să surpindă pe contraatac, și nu reușesc,  iar apoi gafează. Teama de înfrângere este un sindrom al celor slabi, al celora care nu au mentalitate de învingător. Și mă tem că Rapidului exact asta și îi lipsește.

Una peste alta, de când sunt suporter al Rapidului, rare, chiar foarte rare au fost cazurile, când această echipă a marcat în minutele de prelungire. Evident, meciurile în care rapidiștii au fost egalați spre final de meci, sau în repriza a doua, când aveau avantaj sunt extrem de numeroase. Și acest lucru s-a întâmplat indiferent de numele anteenorului: Mircea Rednic- Andrelecht-Rapid 3-2, după 0-2 la pauză; Răzvan Lucescu Oțelul  Rapid 3-3, după 0-3, Național-Rapid 3-3 după 0-3 etc. De menționat asemenea rezultate am putea continua la infinit, cert este că această problemă devine deja una insuportabilă, una care stă în calea performanțelor echipelor. Conducerea echipei ar trebui să ia în calcul și ffoarte în serios această mare problemă.

La final, ce mai e de zis. Rapidul termină turul de campionat la 3 puncte de lider, cu șanse reale la cupele europene. Sper că viitorul antrenor va îndrepta greșelile existente, și va scote în evidență atuurile aceste echipe, pe alocuri strălucitoare, și se va bate la titlu. A fost un tur de campionat neașteptat pentru mulți, dar cu un joc excelent pe alocuri. Păcat totuși pentru acest tur. Păcat, pentru că cu mai multă atenție, acum am fi fost departe în frunte…

Posted in sport Tagged: Rapid Gloria 1-1