Cadoul de Crăciun


(Sursa foto: internet)


Mariah Carey - Miss You Most (At Christmas Time)


Azi, după mai mult timp, am intrat pe Cafenea pentru a sta din nou printre prieteni dragi, pentru a mă bucura de feliile de cozonac ale Intrusului, pentru a-i citi, pentru a le răspunde pe ici pe colo, aşa cum o făceam odinioară.

Dintre toate conferinţele găsite, cel mai mult m-a răscolit conferinţa Anisiei..."Cadoul de Crăciun", unde această fată dragă mie, a pus întrebarea: "care dintre toate primite in toate timpurile fu cel mai indragit?", iar eu m-am trezit uitându-mă în gol şi în mine cu o oarecare fericire şi cu o oarecare tristeţe.

Cadoul meu mi-a rupt din el două aripi şi m-a lăsat să zbor, dar iubirea înseamnă zbor în doi, chiar şi atunci când în loc de aripi folosim paşi. Decât un zbor fără el, mai bine un pas alături sau o rămânere în anonimatul atâtor iubiri tăcute!

"A renunţa la ceva din lume sau din tine pentru persoana iubită nu înseamnă sacrificu ci…regăsirea de sine sau libertatea de a te dărui. Eu…, aşa simt!"...aşa am spus şi pe blogul lui Lisandru, la un post unde el vorbea atât de frumos despre iubire şi despre felul în care oamenii simt să păzească sufletul iubit cu sufletul iubind.

Cadoul meu îmi va pune strălucirea luminiţelor în priviri, îmi va dărui căldura acestei sărbători în suflet, îmi va aşeza betele de fericire în păr, îmi va aprinde artificii pe buze şi îmi va colinda încet în suflet...cu toată dragostea lui frumoasă, aşa cum nimeni nu o va face vreodată.

 "Ajunul Crăciunului pentru mine este  o perioadă ce trebuie preţuită, care nu poate fi mereu alături de mine, dar sentimentele pe care mi le dă pot dura o veşnicie. Spiritul Crăciunului îl regăsim în felul în care alegem să trăim. El nu stă doar în cadouri, în mese îmbelşugate ci în ceea ce dăruim! Crăciunul este dragostea şi timpul pe care îl oferim celor dragi nouă arătându-le astfel că ne pasă!"...am spus în ziua în care am fost din ce în ce mai convinsă că Moş Crăciun există şi ştie cu exactitate ce să pună sub brad.

Cadoul meu are miresme de mere coapte şi vraja veşnică a unui Vrăjitor de vise, singurul care a putut naşte din sufletul său o Fănuşă fericită şi iubită până în măduva sufletului!

Sub bradul meu se vor aduna toate şi lângă el toţi. Am să-i număr pe toţi în gând cu bucrie şi am să mă fericesc de fiecare în parte, mai ales de Gărgăriţa mea. Am să-i culeg în priviri ca să nu pierd clipele niciodată. Niciuna. Cadoul meu va fi şi el acolo. Mereu. Cadoul meu este un cadou în fiecare clipă a vieţii mele şi sper a fi până la ultima. Nu poate fi împachetat. Nu poate fi despachetat. El...este doar şi atât!

Cadoul cel mai îndrăgit dintre toate primite, în toate timpurile, este cel pe care nu o să mi-l deschid niciodată lângă brad, deşi ştiu ce are înăuntru.

Se spune că în Ajunul de Crăciun se întâmplă minuni! 
Eşti una dintre cele două mari minuni împlinite...ale mele!
Pentru mine Crăciunul a strălucit minunea de două ori: 
când s-a născut Gărgăriţa şi când ai apărut Tu!

Sărbători Fericite  Dragul Meu Drag şi ... Crăciun Magic!
TE IUBESC!


Sursa
2009-12-10 02:30:47



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru
11:05:05Benzi desenate —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:59:17🏆 Școala Sportivă „Dumitru Atanasov” Sîngerei organizează prima ediție a Turneului Internațional de Handbal „Memorialul Simion Prașcă” —» Sandu GRECU
06:39:44Alluria Wine — bijuteria enoturistică a Armeniei —» Fine Wine
06:10:54🎼 Legenda muzicii latino, Ricky Martin, a ajuns în Republica Moldova 🥁 —» Sandu GRECU
13:46:14Familia Davidescu ia aproape jumate din Grand Gold la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
11:28:27Șoc în sport. 10% de ciocolate, cum se fură la Minister. Vieru prins dopat intenționat. Sportivii interlopi 💥💥💥 —» Sandu GRECU
05:39:52Feteasca Generation: primul turneu în locații emblematice din Londra —» Fine Wine
05:09:48TREI NUVELETE —» Leo Butnaru
15:39:08Tineri de 30-35 ani , excluși din stagiile publice —» Curaj.TV | Media alternativă
12:03:15Moldova obține cea mai înaltă distincție cu un vin alb la Concours Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
08:45:47Top 5 vinuri albe de 100 mdl —» Fine Wine
08:19:04Mileștii Mici intră în segmentul premium cu Le Connaisseur Cuvée 2021 —» Fine Wine
06:19:55UN PORTRET DE EXCEPȚIE AL RĂULUI! —» Leo Butnaru
03:03:08foarte simpatic —» turn up the silence
15:26:04Protest la Primăria Chișinău după demolarea Apartamentului deschis —» Curaj.TV | Media alternativă
09:48:55Purcari lansează colecția nouă de vinuri Parcela —» Fine Wine
05:01:11DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
14:28:08Clubul nostaligicilor după #urss —» Curaj.TV | Media alternativă
04:57:01DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru