Dumnezeu a dat, dracul a luat, iar Satana şi-a jucat rolul…

Am ignorat intenţionat alegerile prezidenţiale din România. Nu am scris o iotă despre acest lucru, deşi au fost câţiva prieteni care m-au rugat insistent să fac acest lucru sau, cel puţin, să comentez de la peluză spectacolul care s-a jucat pe scena politică românească din ultimele două luni. Motive sunt destule: am prieteni şi colegi mai în toate taberele angajate în acest spectacol, care tocmai s-a sfârşit, nu am drept de vot, dar cel mai important este faptul că nu-mi place Geoană şi m-am simţit cumparată de Băsescu de atâtea ori de cât s-a modificat Legea Cetăţeniei în România în acest an.

Nu am dorit să mă implic nicicum şi din cauza că a fost cea mai murdară campanie la care am asistat. Am evitat discuţiile pe marginea subiectului: într-un cuvânt – m-am fofilat de la expunerea resentimentelor adunate în campaniile electorale ale anului 2009 în calitatea mea de cetăţean şi necetăţean al Republicii Moldova, respectiv României.

Să revenim însă la titlul acestei postări. De cum am deschis ochii dimineaţă şi am văzut rezultatele prezentate de Biroul Electoral Central, neuronul meu a îngânat aceeaşi frază:

„Dumnezeu a dat, dracul a luat, iar Satana şi-a jucat rolul… .”

Este pentru Domnul Geoană… . Îmi pare rău… . Nici nu vreau să ştiu cum este… . Dar… singur e de vină! Nu a avut puţintică răbdare!

De la 05 aprilie 2009 eu nu mai cred în rezultatele exit-poll-ului, chiar dacă acestea sunt confirmate ulterior. Aştept cuminte ce spune CEC-ul sau BEC-ul. Geoană ce face? Începe să ţopăie! Băsescu ce face? Lucrează mai departe! Experienţa şi-a spus cuvântul! Până şi Medvedev a înţeles acest lucru şi nu l-a mai felicitat a doua oară pe VV!

Păi nu a învăţat nimic Domnul Geoană de la preietenii săi de la Moscova, dar mai ales de la Chişinău? Acum se plânge că maşinăria responsabilă cu fraudarea alegerilor a fost mai bună la adversari. Asta este: o investiţie bună se cunoaşte de departe, pardon de două săptămâni! Tare mioritic a mai fost!

Poate nu a înţeles Domnul Geoană sensul titlului, de aceea am decis să-i explic:

- Dumnezeu e unul pentru toţi, deci şi pentru Geoană,
- Dracul – pentru Geoană e Băsescu,
- Satana – pentru Geoană e diaspora… .

Data viitoare fiţi mai atenţi la Satană! ;)


Sursa
2009-12-08 18:21:03




Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

08:54:32O întâlnire cu Teodor Buzu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
20:01:51Un simplu Mulțumim, GEOTERMAL 🙏 —» Sandu GRECU
14:35:22„Cornova ungheneană” – la Biblioteca „Dimitrie Cantemir” —» BPR Ungheni's Blog
05:37:05RELAȚIA TA CU ALTER EGO —» Leo Butnaru
05:36:33RECITIND, REGÂNDIND ECLEZIASTUL —» Leo Butnaru
13:24:12Pocăința lui Ion Șoltoianu. O viață ca un scenariu de film. Despre pușcărie, politică și sport. Atenție, Rizea! 💥🔥🔝 —» Sandu GRECU
10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
10:24:00Modelul de succes al companiei „Garma Grup” inspiră viitoarea generație de AgriCOOLtori ☘️ —» Sandu GRECU
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru