De ce nu ţin cu Steaua
Am spus de ce ţin cu Sheriff, oleacă de patriotism. Să vă spun de ce nu ţin cu Steaua - pentru că-s nişte mercenari, pentru că au norocul să joace fotbal şi nu joacă. Eram mic şi alergam pe maidan cu mingea. Aş fi vrut şi eu, în visurile mele de puşti, să bat mingea pe un teren adevărat, nu prin gropile de la marginea satului, să trag un şut spre o poartă adevărata, cu nişte ghete de calitate, nu cu picioarele goale. Asta a fost soarta. Sunt jurnalist şi îmi vărs nemulţumirea pe acest blog, pe nişte fotbalişti de cârpeală.
La Steaua nu vezi încrâncenarea de la Urziceni. Cei de la Unirea sunt fotbalişti. Le place să joace, dau totul pe teren. Ci nu ca cei de la Steaua, care dau totul în cluburi. Fotbaliştii de la Steaua se joacă de fapt cu nervii noştri. Fotbalul trebuie să fie un sport, nu o demonstraţie de păr gelat. Au norocul să joace fotbal, dar nu o fac. De aia nu ţin eu cu Steaua. Atitudinea contează! S-a văzut şi în această seară la Sheriff-Steaua.
Sursa
2009-12-02 22:46:29