beculețe sh muzică în spațiul public urban
![](http://1.bp.blogspot.com/_133Pc_SxfsU/SxUVgWL08eI/AAAAAAAAAYk/_e3jgbd2zsI/s200/google_1_dec.jpg)
așa m-am săturat de „dibeiturile” estea social-politice din fiecare an.
(blia): este corect sh justificat să sărbătorim 1 decembrie.
normal că pentru RM asta nu poate avea și nici nu tre să aibă statut de sărbătoare națională, tocmai de aceea, tuturor reprezentanților de extreme (de la noua dreaptă sh până la tot felu de bloggeri ruși panicați, din chișinău), un călduros HAI PA!
di ce? deatâta că de la constituirea italiei sh a germaniei încoace, prin conceptu de „național” se înțelege „statal”. or, vorbim aici despre două state independente. și chiar sper că, odată cu trecerea timpului, cei cărora le place să se considere „unioniști” să devină din ce în ce mai puțini.
faptu că eu, în Ro, pot alege cum să vorbesc: așa ca ei să mă înțeleagă sau, dimpotrivă, ca ei să nu priceapă absolut nimic; precum și faptul că eu îi numesc „ei”, demonstrează de ce o eventuală „unire” nu mai reprezintă an issue. nu pledarea pentru aceasta este mesajul din spatele celebrării zilei de 1 decembrie.
așa că, (blia): este corect sh justificat să sărbătorești un eveniment din trecut. mai ales dacă acesta a fost atât de important. argumente sunt o grămadă. toate sărbătorile asta înseamnă. da' eu vă propun asta:
„De multe ori, participand la manifestari simbolice, uitam tocmai sensul profund a ceea ce aniversam. Aceasta manifestare la care participam acum incearca sa ne readuca in minte momentul prezentarii credentialelor de catre delegatii din Transilvania, din Banat, din Crisana, din Maramures, precum si din Tara Romaneasca si Moldova, veniti la Alba Iulia in 1918.
In fond, ce au insemnat aceste credentiale, documente care sunt pastrate cu pioasa grija chiar in acest muzeu? Ce inseamna aceste inscrisuri? Poate putini stiu si poate pe putini ii mai intereseaza cu adevarat. Ele contin semnaturile unor tarani, muncitori, intelectuali ai poporului roman care aveau incredere si isi exprimau increderea in cei care urmau sa-i reprezinte si in ceea ce urmau sa consfiinteasca: unirea intr-o singura tara a romanilor care traisera despartiti de hotare si stapaniri straine. Conducatorii lor au urmat cu sfintenie acest mesaj al credentialelor.” (Emil Constantinescu, 1999)
Sursa
2009-12-01 15:15:38