"Cartea Jocurilor Olimpice"
![](http://1.bp.blogspot.com/_mvVCfGp0dn8/SxTV3cQBb9I/AAAAAAAACCk/fc6mw4QvzqY/s320/carte_josanu.jpg)
M-a sunat maestrul Josanu, şi mi-a zis ca are ceva pentru mine. Şi asta după ce, din anumite motive personale, aşa şi nu am reuşit să ajung la lansarea volumului enciclopedic "Cartea Jocurilor Olimpice", care avusese loc cu ceva timp în urmă la Uniunea Scriitorilor. Efim Josanu şi-a lansat a cincea carte dedicată sportului, după "Entuziaşti ai sportului” (1986), „Erupţii în craterul „Azteca” (1986), „A fi” (2004) şi „Cum poţi deveni rege” (2005).
![](http://2.bp.blogspot.com/_mvVCfGp0dn8/SxTV6amuIDI/AAAAAAAACCs/eC00lDfsvBw/s320/josanu.jpg)
Ieri, m-am întîlnit cu maestrul la sediul revistei Literatura şi Arta unde, el mi-a făcut cadou nepreţuita-i lucrare cu un frumos autograf. Istoria relaţiei mele cu ilustrul jurnalist sportiv pleacă în îndepărtatul 2003, anul venirii mele la studii. Atunci scrisesem primul meu articol publicat în săptămînalul Accente şi îl adusesem la laboratorul de creaţie pe care-l ducea dl. Josanu. A fost analizat articolul meu, la acea "pereche", în stilu-i caracteristic: drastic dar obiectiv, fapt care mi-a mai curmat din entuziasmul primei publicaţii. Însă m-a învăţat un lucru - arbitrul care îţi dă valoare creaţiei este cititorul.
Au trecut anii, dar relaţia noastră nu s-a pierdut, am fost colegi la Literatura şi Arta, păcat că foarte puţin timp, el plecînd deja de la revistă atunci cînd eu am venit. Se retrăgea, pentru a aşterne pe hîrtie volumele apărute acum (Efim Josanu scrie nu doar în domeniul sportiv). După cum arată prezentul acea retragere nu a fost în zadar. Nu voi încerca să scriu despre cartea pe care n-am reuşit s-o citesc încă, ar fi un diletantism pur, dar promit că voi face un rezumat la această lucrare enciclopedică imediat după lecturarea ei. Pînă atunci, mulţi ani maestre şi cît mai multe lucrări bune.
Sursa
2009-12-01 10:38:32