Nici la ora 3:00, nici la ora 4:00, oraşul nu doarme, iar drumurile nu se odihnesc niciodată. Ritmul megalopolisului este unul foarte intens, deşi însăşi moscoviţii sunt lenoşi şi nu tare se încordează să lucreze. Moscova - aşa am văzut-o timp de 5 zile cât am fost la AIESEC Alumni International Meeting 2012 (AAIM).
Am plecat din 3 motive majore:
workshop-ul pe Educaţie din partea SKOLKOVO School of Management
să socializez cu Alumni din AIESEC (definiţia Alumni)
să vizitez librăriile din Moscova
Să o încep de la sfârşit. Cumulativ am stat ~4.5 ore în 2 librării, una care oferă 80,000 titluri de cărţi, iar alta peste 100,000. Două librării "Juggernauţi" în care te pierzi printre rafturile cu cărţi şi în care timpul trece şi mai repede, mai ales dacă ţi-ai ales o carte şi te aşezi la o măsuţă să o citeşti puţin să-ţi dai seama dacă merită să o cumperi sau nu. Așa s-a realizat unul din obiectivele setate pentru călătorie.
Au rămas doar 2, care mi-au depăşit cu mult aşteptările.
Conferința AAIM se organizează anual, din mai multe motive, unul din care este oferirea oportunității Alumni-lor să interacţioneze între ei. Să faci cunoștință cu oameni interesanți este foarte plăcut și inspirațional, iar dacă faci cunoștință cu peste 100 oameni interesanți, emoțiile te copleșesc.
La conferință mi-am amintit de un post pe facebook al lui Alex:
![](http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc6/211240_591510407_152171035_q.jpg)
Alexandru Lebedev
August 16 at 10:08am near Chisinau ·
Tu de câte ori întorci capul la oamenii de pe stradă?
Like · · Share
Nadya Dimitriu and 4 others like this.
![](http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc6/211240_591510407_152171035_q.jpg)
Alexandru Lebedev dar nu am în vedere că e îmbrăcată persoana dată într-un fel dar de energia ce o propagă.
August 16 at 10:13am · Like · 3
În Moldova nu prea întâlnesc așa oameni, dar acolo mi-am dat seama că majoritatea sunt așa. Și tot discutând cu fiecare, îți dai seama de multe lucruri, realizezi că la unii e mai bine, la alții e mai rău, unele țări au potențial enorm, altele nu, unii au multe oportunități, alții umblă și le caută cu lanterna, etc. Moldova în așa ”clasament” nu are o imagine extraordinară, ba chiar nici una ordinară, însă sunt și puncte forte pe care nici Rusia, nici SUA nu le vor avea niciodată (despre asta puțin mai jos). Dar să mă întorc la al treilea obiectiv - tematica Educației discutată în cadrul conferinței.
Mă preocupă tematica educaţiei şi aş vrea ca în Moldova generaţiile care vin să beneficieze de un sistem de educaţie eficace, unde individul într-adevăr se formează ca personalitate, obţine abilităţi şi se dezvoltă multilateral, ca mai apoi să contribuie la dezvoltarea ţării. (parcă sună dintr-o carte fantasy)
Am fost la SKOLKOVO, care arată și el puțin futuristic
![](http://3.bp.blogspot.com/-WnrYlVhKLds/UD0OrFY7wtI/AAAAAAAAD-c/KNfn9Jtk92Y/s400/IMG01231-20120824-0909.jpg)
Am fost acolo o zi întreagă, am participat la workshop-uri, discuții, networking și party. Înăuntru îi mai puțin futuristic, dar tare ciotka
![](http://2.bp.blogspot.com/-tdDH4PdILfk/UD0QQeQWvbI/AAAAAAAAD-k/upW3oV_x2pI/s400/IMG01244-20120824-1501.jpg)
sălile nu au denumiri standarde și plictisitoare (cabinetul 102), ci denumiri de țări și continente
![](http://2.bp.blogspot.com/-g-10gfYyCVU/UD0Qb1FWaGI/AAAAAAAAD-s/ffJ2bMS6gIk/s400/IMG01243-20120824-1501.jpg)
și oleacă de vîpendrioj
![](http://3.bp.blogspot.com/-m9unqdLxFYM/UD0RVzpcxpI/AAAAAAAAD-0/RzQDWBnt03U/s400/IMG01236-20120824-0923.jpg)
Workshop-ul pe educație la care am participat a fost facilitat de către Alexey Gusev, SKOLKOVO Director of Public Sector Programmes și se numește ”Education 2030: will professors be replaced with iPad applications?”.
O denumire foarte comercială, însă am discutat despre trend-urile generale ale educației în următorii 20 ani
![](http://1.bp.blogspot.com/-Q_2LwS_X690/UD0TLxRvzPI/AAAAAAAAD-8/STxYLURf29Y/s400/IMG01238-20120824-1204.jpg)
iar apoi despre trend-urile fiecărei etape a sistemului
![](http://1.bp.blogspot.com/-PYyrlImYS9U/UD0TuuWWBPI/AAAAAAAAD_E/cB2xcdALFDM/s400/IMG01240-20120824-1245.jpg)
În genere, SKOLKOVO, din câte ne-au spus pe scurt, este fondat de către 20 persoane din TOP Forbes Russia. Ei au strâns o echipă care au brainstorm-uit și au analizat componentele de bază și cele aferente a sistemului educațional și au venit cu un plan general al evoluției acestuia. Interesant este faptul că nimic extraordinar acolo nu-i, iar noi uneori am oferit și idei care nu au fost în plan, respectiv totul de ce este nevoie se cunoaște, trebuie doar de apucat de treabă.
La moment aștept prezentarea în întregime de la Alexei, sunt multe lucruri interesante acolo.
Deși acest plan există, acesta încă nu se știe când va fi realizat. Din câte am înțeles, acesta nu este finalizat, iar Rusia este mare și implementarea se va întinde în timp.
Rusia a înțeles că fără oameni de treabă ei nu vor ajunge departe. Asta sună tare banal, dar pe cât de banal e, pe atât de complicat de înțeles pentru majoritatea țărilor care nu investesc în învățământ. Pentru a accelera și a motiva oamenii să facă ceva, ei au creat Agenția de Inițiative Strategice, obiectivul căreia este:
Создание возможностей для самореализации молодых амбициозных лидеров, способных вывести Россию на передовые позиции в мире, построить страну, в которой хочется жить и работать.
Pe scurt, ei încurajează inițiativele care pot aduce folos societății. Pe site-ul lor este multă informație despre proiecte, inițiative și multe alte lucruri.
Asta a fost la workshop, după care ne-am strâns un grup de 6 oameni interesați de educație și am discutat în continuare acest subiect, împărțindu-l în:
educație preșcolară
educație școlară
educație universitară
educație post-universitară
Discuția continuă în online, iar în maxim o lună am să am și un output.
••••••••••••••••••••••••••••
Așa au fost aceste 5 zile în Moscova, pline de emoții pozitive și întrebări retorice, pe care cuvintele nu le pot reda. Timp în care am făcut cunoștință cu peste 100 oameni, mi-am consolidat viziunile proprii în vederea educației și am obținut idei noi.
Sunt mult mai multe de spus, dar voi încheia cu acel punct forte de care nici Rusia, nici SUA nu vor beneficia niciodată - suntem o țară mică și schimbările pot fi făcute mult mai repede și eficient, dorință să fie. Pentru a se dezvolta, Moldova are nevoie de oameni inteligenți, creativi, cu inițiativă și cu idei inovative (mai pe scurt - de treabă), iar pentru asta avem nevoie de o schimbare în educație.
Și așa impresie am eu că această schimbare tot noi o vom face.